Podjazd do garażu z kostki brukowej - ile wytrzyma?

Udostępnij:

Wykonanie podjazdu do garażu

Kostka brukowa to materiał, który idealnie sprawdza się w przypadku wykończenia nawierzchni w około domu. By jednak spełniło to swoje zadanie a nawierzchnia nie była uszkodzona po krótkim czasie będzie trzeba ją dobrze ułożyć. Układanie kostki nie będzie trudne, trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić, by była ona wytrzymała na różne obciążenia.

Trwała, estetyczna nawierzchnia wokoło domu to chyba marzenie każdego człowieka. Właśnie kostka brukowa spełnia takie warunki i dlatego tak dobrze się sprawdza. Dostępność kształtów, wzorów, kolorów kostek jest tak bogata, że będzie to propozycja i dla zwolenników minimalizmu i dla osób, które chcą mieć efektywną przyciągającą wzrok nawierzchnię.

Przede wszystkim kostkę trzeba potraktować jako produkt, który jest uniwersalny i nadaje się na ogrodowe alejki, patia i chodniki, placyki przed wejściem do domu. Miejsca takie, które narażone są na obciążenia samochodów również są do wyłożenia kostką, wtedy jednak trzeba będzie pomyśleć o nieco grubszej kostce, której parametry będą na lepszym poziomie.

Kostka na podjazd

Jeśli chcemy zdecydować się na kostkę, która będzie na nawierzchni podjazdu to bez wątpienia będzie trzeba ją dopasować odpowiednio do tego miejsca, musi być ona wytrzymała na obciążenia, nie może pękać pod wpływem samochodów. stosowna będzie jej odpowiednia grubość oraz wytrzymałość na ściskanie.

kostka betonowa to materiał najbardziej popularny do układania bruku. Wytrzymałość na ściskanie jest bardzo duża, dodatkowo są one obecnie barwione na wiele różnych kolorów. Jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni wokoło domów w stylu rustykalnym czy dworkowym będzie można także szukać innych kamieni, bruku, który będzie imitował kamień naturalny, będzie charakteryzował się postarzaną formą estetyczną, która sprawi, że ten element będzie prezentował się rzeczywiście wyjątkowo. Inna dostępna obecnie opcja to między innymi kostka kamienna, która charakteryzuje się trzy razy większą odpornością na ściskanie niż betonowa jest również mrozoodporna. Tutaj najbardziej popularne będą kostki granitowe, występujące w wielu odcieniach.

Trwały podjazd

Ostatnia dostępna opcja to jeszcze bruk klinkierowy, którego wytrzymałość jednak będzie niezbyt duża, zaletą będzie to, że jest mało nasiąkliwy i mrozoodporny, nie będzie blaknął pod wpływem słońca. Proponowany w różnych kolorach, dzięki temu będzie można go zastosować w różnych miejscach bez obaw o estetykę.

Ewentualnie proponowane są również sztuczne propozycje kostek z granulatu kauczukowo – silikonowego. Najważniejszą zaletą będzie elastyczność, która będzie łagodzić ewentualne upadki i będzie chronić przed ślizganiem się.

Grubość kostki brukowej - od czego zależy?

Wybierając kostkę brukową trzeba będzie brać pod uwagę między innymi ją grubość. To ważne, ponieważ mamy szeroki zakres produktów od 4 do nawet 10 cm grubości i wybór musi być uzależniony od tego jak duże będzie obciążenie na danej kostce. Jeśli chodzi o chodniki, alejki wystarczy nam kostka, która ma 4 cm grubości. Natomiast jeśli chodzi o podjazdy, parkingi trzeba będzie brać pod uwagę propozycje grubsze, które będą miały 8-10 cm. Przy dużym obciążeniu grubsza kostka to bardzo ważna kwestia, by kostka nie zaczęła pękać.

Układanie kostki brukowej - podbudowa i podsypka

Jeśli ktoś chce ułożyć kostkę powinien odpowiednio przygotować sobie powierzchnię, na której kostka będzie się znajdować. Warto zadbać o odpowiednie korytowanie a następnie wykonanie również podbudowy z kruszywa i podsypki, na której kostka zostanie ułożona.

Socialmedia

Warte uwagi

Wybieramy papy bitumiczne

Hydroizolacja fundamentów może się odbywać z wykorzystaniem wielu materiałów, jednym z najpopularniejszych jest zaś papa bitumiczna. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, jak wybrać taki...