Wybór odpowiedniego kleju do płytek zależy od wielu czynników – podłoża, miejsca w którym będą zamontowane.

Dobór kleju – nie ma uniwersalnych

Niestety nie istnieją kleje uniwersalne, które zawsze spełnią świetnie swoje zadanie. Wybór powinien jednak wskazywać na klej, którego użycie nie odbarwi płytek, będzie łatwe technicznie, zapobiegnie odklejaniu się i pękaniu. Jak najlepiej to zrobić?

Informacje na opakowaniach

Umiejętność czytania ulotek i opakowań nie zawsze jest oczywista. Znajomość odpowiednich skrótów i ich znaczeń pomoże podjąć znacznie trafniejszą decyzję, warto więc dowiedzieć się, jak wyglądają oznaczenia zgodne z normą PN-EN 12004. Kleje do płytek opisują dwie informacje – typ oraz klasa.

Klasy:

1 – normalnie wiążące

2 – o podwyższonych parametrach

F – szybkowiążące

T – o zmniejszonym spływie

E – o wydłużonym czasie otwartym

S1 – odkształcalne

S2 – wysoko odkształcalne

Typy:

C – kleje cementowe

D – kleje dyspersyjne

R – kleje reaktywne

Rodzaje kleju do płytek

Pomieszczenie, płytki a klej

Chcąc wyłożyć płytkami taras czy balkon należy kierować się przede wszystkimi warunkami, w jakich będą przebywały płytki. Spoiwo musi dobrze znosić deszcz, zmiany temperatur czy nasłonecznienie. Klej powinien więc być odporny przede wszystkim na mróz i wodę.

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których często panuje wilgoć- czy to wskutek gotowania, czy kąpieli. Klej powinien więc być wodoodporny oraz o obniżonym spływie (szybko wiążący).

Nierówne podłoża najlepiej współgrają z klejem elastycznym, który dopasowuje się do powierzchni. Warto więc używać go w miejscach, gdzie znajdują się pozostałości poprzednich warstw czy klejów.

Kleje żaroodporne stosuje się w okolicach kom,inka, grzejników, starych pieców w kuchni. Dzięki temu można mieć pewność, że wysoka temperatura nie zniszczy płytek i kleju.

Kolejnym typem klejów do płytek są kleje uelastycznione. Sprawdzają się szczególnie dobrze przy montażu płytek szkliwionych, zwłaszcza na podłodze z ogrzewaniem. Bardzo duże płytki także wymagają uelastycznionego kleju, nie będą się dzięki temu odkształcały.

Spore wyzwanie stanowi klej do płytek z naturalnych kamieni. Najlepszym wyjściem jest spytanie o poradę pracowników firmy kamieniarskiej, ponieważ nieprawidłowy wybór może w tym przypadku trwale odbarwić i zniszczyć płytki.

Czym jest zaprawa klejowa?

Zaprawy, w przeciwieństwie do gotowego kleju, są w formie suchego proszku, który należy wymieszać z wodą. Zaprawa klejowa dobrze sprawdza się na nierównych podłożach, ponieważ wymaga nałożenia grubej warstwy. Z kolei kleje są już gotowe, zawierające żywice, czasami cement. Nadają się do gładkich powierzchni.