Panele dekoracyjne na ścianę

Udostępnij:

Dekoracyjne panele na ścianę są obecnie coraz chętniej używane w branży wnętrzarskiej. Dotyczy to zarówno minimalistycznych przestrzeni w stylu skandynawskim, jak i współczesnych pomieszczeń. Moda na tę formę zdobniczą pojawia się w aranżacjach nowoczesnych mieszkań, biur i lokali gastronomicznych. Jakie materiały wykończeniowe są teraz na czasie?

Naturalne wykończenia wnętrz

Na początku XXI wieku, kiedy to panele naścienne kojarzyły się przede wszystkim z lakierowaną boazerią, zaczęto odchodzić od tej formy dekoracji na rzecz płyt PCV. Tanie, lekkie oraz łatwe w montażu moduły z tworzywa sztucznego, instalowano nie tylko w kuchni i w łazience, ale również w salonach czy pokojach dziennych. Powoli plastik stawał się persona non grata, a jego miejsce zaczęło zajmować szkło, beton lub gips. Obecnie, jak w wielu innych dziedzinach życia, tak i w wyposażeniu wnętrz coraz chętniej sięga się do surowców naturalnych.

Eko panele na ścianę

Odizolowany od środowiska, z którego wyewoluował, współczesny człowiek, po wielowiekowym, bezrefleksyjnym zanieczyszczaniu planety i fascynacji wszystkim co stworzone sztucznie, powoli zaczyna z powrotem skłaniać się ku naturze. Pojawia się idea otaczania się materiałami przyjaznymi środowisku, bezpiecznymi dla ludzi i towarzyszącym im zwierząt.

Panele dekoracyjne EHO Muteboards

Trend ten zaowocował pojawieniem się na rynku różnego rodzaju paneli dekoracyjnych na ścianę, wykonanych z naturalnych surowców. Poza powszechnie stosowanymi od dawna cegłą i kamieniem, do ich produkcji używa się juki, płótna i wielu innych pochodzących z upraw roślinnych materiałów. Jednak tak jak od zarania, człowiekowi w ewolucji towarzyszyło drewno, tak i teraz panele drewniane biją na głowę ich odpowiedniki z innych materiałów. Co charakteryzuje panele drewniane?

Ponadczasowy design

Wprowadzenie do wnętrza pomieszczeń mieszkalnych lub pracowniczych elementów drewnianych, korzystnie wpływa na samopoczucie przebywających w nich osób. Dawniej deski z pospolitych drzew mazerowano, aby nadać im wygląd gatunków drzew szlachetnych. Obecnie bardziej preferuje się wykonane z drewna, trójwymiarowe panele dekoracyjne na ścianę, które prezentują naturalne wysłojenie. Przykładem tego typu zdobień są moduły EHØ.

Trójwymiarowe panele EHØ

Panele EHØ muteboards charakteryzuje oryginalna tekstura naturalnych słojów drewna. Wykonane z buku lub z dębu, dostępne są w czterech kolorystycznych gradacjach podkreślających niepowtarzalne ułożenie włókien. Poza rolą ozdoby pomieszczenia, panele z drewna pełnią również funkcje izolujące. Drewniane płyty umieszczone na ścianach nie tylko wykazują bardzo dobre właściwości termiczne, ale również dźwiękochłonne.

Unikalna tekstura paneli EHØ została stworzona nieprzypadkowo. Jest efektem współpracy firmy DeDe Furniture z naukowcami Akademii Górniczo-Hutniczej. Efektem wspólnych działań ekspertów i naukowców było stworzenie dekoracyjnych paneli łączących walory estetyczne z funkcją ekranów wygłuszających. Panele izolują pomieszczenie od hałasów z zewnątrz, a także rozpraszają na swojej powierzchni dźwięki wewnątrz pomieszczenia, niwelując niepotrzebny pogłos. Są doskonałym przykładem na to, że ozdoba może pełnić również bardzo pożyteczną rolę ochronną.