Budowa domu szkieletowego jest obecnie bardzo popularna. Inwestorzy szukają rozwiązań energooszczędnych, atrakcyjnie wyglądających i umożliwiających stworzenie projektu swoich marzeń. W budownictwie szkieletowym bardzo duże znaczenie ma materiał, z którego skorzystasz.

Wybór materiału jest uzależniony od stworzonego projektu

To, jaki materiał zostanie wytypowany na budowę domu szkieletowego, ustalane jest już na etapie jego projektowania. Projektant tworzy wyliczenia, dzięki którym budynek będzie nie tylko atrakcyjny pod względem wizualnym, ale także będzie odpowiednio wytrzymały na uszkodzenia. Podstawą przy tworzeniu projektu domu szkieletowego jest oszacowanie ciężaru konstrukcji, wytrzymałości mechanicznej poszczególnych elementów na zginanie, ściskanie i rozciąganie. Należy także zwrócić uwagę na właściwości fizyczne materiału i jego zdolność do przewodzenia ciepła oraz higroskopijności. Materiał musi być również odpowiednio odporny na czynniki zewnętrzne, czyli wysoką temperaturę, wilgoć, grzyby, pleśń, owady.

Zadaniem projektanta jest takie opracowanie projektu, aby został wybrany materiał zapewniający trwałość konstrukcji przez lata. Sporządzając kompletną dokumentacją techniczną projektant poświadcza, że budynek jest bezpieczny, zgodny z normami i starannie zaprojektowany. Pozostaje jedynie przestrzegać poszczególnych etapów budowy przez firmę budowlaną, a konstrukcja będzie solidna.

Jaki wybrać gatunek do budowy domu szkieletowego?

Do budowy domów szkieletowych najczęściej wykorzystuje się drewno iglaste, przede wszystkim sosnowe oraz świerkowe.

Sosna jest najpowszechniej dostępnym materiałem konstrukcyjnym na budowę domu szkieletowego. Rośnie wszędzie, a jej cena jest bardzo atrakcyjna. Materiał ten jest wygodny w obróbce, a powstały z niego dom jest trwały, niezawodny i wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Świerk, choć ma podobną strukturę co sosna, wymaga jednak zastosowania większej ilości zabezpieczeń przed gniciem i działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Ma strukturę powodującą mniejszą zdolność do przewodzenia ciepła, dlatego wewnątrz budynku będzie bardzo ciepło, znacznie cieplej niż w budynku z sosny. Materiał dostępny jest w atrakcyjnej cenie, nie ma żadnych problemów z jego pozyskaniem.

Możliwości wyboru drewna na budowę domu szkieletowego są również inne. Możesz zdecydować się na modrzew, cedr czy kombinacje kilku rodzajów drewna. To od inwestora i projektanta, z którego usług korzysta zależy, który materiał zostanie wybrany.

Artykuł przygotowany przez specjalistę z Best Timber Polska.

Socialmedia

Warte uwagi

Farby strukturalne

Wyróżniamy trzy podstawowe typy farb strukturalnych. Są to farby akrylowe, lateksowe i poliooctanowinylowo-lateksowe. Ich postać to gęsta, gotowa do użycia masa, a czasami proszek lub pasta...