Nawierzchnie z kostki brukowej: jak ułożyć kostkę brukową?

Udostępnij:

Pewnie wiele osób zastanawia się jakich materiałów trzeba użyć i jak ułożyć kostkę brukową, by ostatecznie uzyskana forma byłą funkcjonalna i trwała. Wybierając kostkę trzeba wziąć pod uwagę nie tylko estetykę takiej nawierzchni, ale także elementy praktyczne. Trzeba się między innymi zastanowić nad tym, gdzie kostka będzie układana.

Grubość kostki

Grubość kostki dobiera się pod kątem natężenia i obciążenia jakie będzie się na takiej kostce pojawiać. W miejscu, gdzie będzie tylko ruch pieszy tak jak w ogrodzie wystarczy kostka, która ma mniej więcej 4 cm. Tam gdzie będzie ruch samochodów czy nawet dużych dostawczych już będzie trzeba myśleć o grubszej kostce nawet 8-10 cm.

Wielkość oraz kształt

Wielkość kostki jak wiadomo musi być dopasowana do wielkości całej nawierzchni. Jeśli chodzi wyłącznie o wąskie alejki lepiej wybrać prosty wzór i małą kostkę. Jeśli chodzi o duże powierzchnie wtedy można decydować się na większa kostkę, która będzie wyrazista i stworzy skomplikowane wzory. Kształt oraz rodzaj kostki dobiera się również pod uwagę miejsce i przeznaczenie powierzchni. Inaczej będzie wyglądać kostka układana w centrum dużego miasta, które ma swoją bogatą historię, a zupełnie inaczej kostka, która będzie układana w naszym ogrodzie, gdzie estetyka nie będzie nas w ogóle ogranicza. Kostki proponowane są nam obecnie w bardzo wielu kolorach, co jak się wydaje ma dużę znaczenie, ponieważ właśnie kolory decydują o tym jak wiele różnych wzorów można przygotować.

Jeśli chodzi o takie błędy, które popełnia się przy układaniu będą to takie kwestie jak zbyt słaba podbudowa, źle wybrany rodzaj kostko, ciasne ułożenie kostki, cienka warstwa podsypki.

Układanie kostki

1. Grunt

Zanim przygotujemy się do układania kostki będzie trzeba analizować grunt, gdzie kostka będzie się znajdować. na tej podstawie wykonuje się projekt nawierzchni, szczególnie ważne jest to w miejscach, gdzie pojawiać się będą również duże obciążenia ze względu na ruch kołowy.

Jak ułożyć kostkę brukową

2. Podbudowa

W zależności od tego jakie są obciążenia i jakie mamy podłoże inaczej będzie wygląd podbudowa. Może mieć ona wielkość od 10 do nawet 50 cm. Warstwy konstrukcyjne będzie się tworzyć z piasku, żwiru, klińca, piasku o uziarnieniu od 0 do 32 mm. Przy większym obciążeniu będzie można także zastosować beton. Podbudowa powinna być odpowiednio ścisła, by dalej podsypka nie mogła się tam dostać. Dla równomiernego przygotowania podsypki już wcześniejsza podbudowa powinna być równa i mieć nachylenie odpowiednie do założonego spadku. Podbudowa musi mieć odpowiednią nośność i być dopasowana do przenoszenia dużych obciążeń ruchem, odpowiednio ukształtowaną nawierzchnię cechować powinno poprawne położenie osi w planie, co pozwoli także na odwadnianie całego elementu.

3. Podsypka pod kostkę

Na wykonanej wcześnie podbudowie trzeba jeszcze przygotować kilka cm podsypki. Trzeba ją wykonać z piasku, cementu albo żwiru. Podsypkę następnie będzie trzeba wyrównać na czysto, by dopiero po tym rozpocząć układanie kostki. Podsypka będzie ważna, ponieważ dzięki niej będzie można ewentualnie wyrównać dobrnę różnice w wysokości w przypadki wibroprasowanej kostki brukowej.

4. Układanie kostki brukowej

Zanim rozpocznie się układanie kostki trzeba będzie również sprawdzić czy produkt jaki został nam dostarczony będzie zgadzał się z tym co wcześniej było przez nas zamówione. To ważne,. By wiedzieć czy produkt jest taki jakiego oczekiwaliśmy i co ważne czy przypadkiem nie ma żadnych zmian i zniszczeń, które dyskwalifikować mogą użycie takiej kostki.