Izolacja przeciwwilgociowa – folia w płynie czy masa uszczelniająca?

Udostępnij:

Jeśli wykonuje się prace wykończeniowe w łazience ważne będzie stworzenie izolacji przeciwwilgociowej. To będzie dotyczyć i ścian i podłogi. Najbardziej popularne są obecnie folie w płynie albo też specjalne masy uszczelniające. Nie stosowane są już papy izolacyjne. Łazienka jak wiadomo jest szczególnie narażona na wilgoć oraz parę wodną.

Z tego względu jeśli chcemy zapewnić sobie dobrą izolację warto szukać takiego materiału, który od strony praktycznej będzie się dobrze sprawdzał. Pamiętajmy, że nawet jeśli będziemy mieli świetnie położone fugi w100% trudno nam będzie uszczelnić wszystkie mikropory miedzy szczelinami w płytkach. Jeśli chcemy ochronić się przed wilgocią trzeba wykonać izolację i na podłodze i na ścianach. Obowiązkowo również izolację na wszystkich zabudowach łazienkowych, gdzie są płyty karton –gips.

Izolacja przeciwwodna folią w płynie

Izolacja niezależnie czy w formie folii wpłynie czy masy uszczelniającej będzie gwarantować nam odcięcie możliwości dostania się wilgoci do podłoża. Jednocześnie szczególnie w blokach nadaje więcej elastyczności. Wynika to z faktu, że większość folii w płynie po naniesieniu będzie tworzyć elastyczną powłokę, która w niektórych sytuacjach będzie się zachowywać podobnie jak guma. W blokach zdarza się, że płytki niekiedy mogą odpaść, gdy coś się zacznie dziać, pojawiają się drgania. Natomiast przez taką powłokę będzie można się dodatkowo bronić przed takim właśnie odpadnięciem.

Wykończenie łazienki

Jeśli chodzi o folię to zazwyczaj produkt jednoskładnikowy, którego głównym składnikiem będzie żywica syntetyczna. Po otwarciu opakowania i zmieszaniu będzie nadawać się do nanoszenia. Może być nanoszona pędzlem albo wałkiem. W zdecydowanej większości przypadków, nakładana będzie w formie dwóch warstw. Folie można również bez żadnych problemów stosować na każdej powierzchni niezależnie od tego czy będzie to posadzka, ściana betonowa czy murowana.

Folia charakteryzuje się grubością na niskim poziomie, dlatego nie będą zauważalne, a jednocześnie zagwarantują dobrą jakość.

Masy uszczelniające

Masy uszczelniające to inna opcja, której właściwości i funkcje są takie jak folii w płynie. Ostatecznie w przypadku masy mamy najczęściej grubszą ostatecznie powłokę. Masy wykonywane są podobnie jak folia na bazie żywicy syntetyczne. Można je nanosić na większość obecnie dostępnych podłoży. Istotne jest jednak różnica w nakładaniu. Masa to najczęściej gotowy produkt, który będzie można nakładać szpachelką albo pacą. Na koniec trzeba jednak pamiętać, że nakładana w taki sposób masa musi być również idealnie wyrównana.