Drewniane półki to częsty widok w polskich domach. Lubimy je za wszechstronność, uniwersalność i estetyczny wygląd. Drewno jest jednym z naszych ulubionych surowców, zwłaszcza lite drewno - wytrzymałe i stylowe zarazem. Na drewnianych półkach trzymamy książki i różne pamiątki rodzinne lub z wakacji, ale także rośliny czy ozdobne gadżety. 

Półki na ścianę z litego drewna idealnie pasują do salonu, sypialni, gabinetu, pokoju gościnnego czy jadalni, chociaż coraz częściej widuje się je także w łazienkach - z roślinami, które uwielbiają wilgoć. Dzisiejszy rynek oferuje rozmaite rozwiązania technologiczne, dlatego nie ma najmniejszego problemu, by dopasować półki idealnie do naszych potrzeb. Długość, grubość czy surowiec, z jakiego wykonana jest półka, można dobrać pod siebie i spełnić swoje nawet najbardziej niestandardowe wymagania. 

Półki z litego drewna

Wielką popularnością cieszą się dzisiaj półki z litego drewna, czyli zrobione tylko i wyłącznie z jednego gatunku. Na uwagę zasługują zwłaszcza dębowe półki. Dąb jako surowiec zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość. To twarde, mocne drewno, dlatego jeśli planujesz trzymać na półce ciężkie przedmioty, albo np. zrobić z półek biblioteczkę, to dąb będzie idealnym wyborem. Ponadto dąb jest elegancki i majestatyczny - to jedno z piękniejszych drzew, które znakomicie pasuje do eleganckich wystrojów wnętrz. Warto zapłacić trochę więcej pieniędzy za półkę z drewna dębowego, ale cieszyć się jej jakością i stylem przez lata.

Do innych, popularnych i równie ciekawych surowców z jakich wykonuje się półki, zaliczymy świerk i sosnę. Półki zrobione z tych drzew są jasne i delikatne. Znakomicie będą wyglądały w minimalistycznych wystrojach, gdzie nie ma dużych mebli czy wielkiej przestrzeni. Półki sosnowe i świerkowe są jednak mniej wytrzymałe niż ich dębowi kuzyni, dlatego nie umieszczaj na nich zbyt wielu, albo zbyt ciężkich przedmiotów. 

Z gatunków drewna, z których robi się półki, warto wymienić też buk. Bukowe półki są kompromisem pomiędzy dębowymi, a sosnowymi czy świerkowymi - są jasne i bardzo estetyczne, a ich wytrzymałość jest przyzwoita. Sprawdzą się w minimalistycznych wystrojach, gdzie dominują niewielkie, stylowe meble. 

Zaletą półek na ścianę jest na pewno ich wszechstronność. Można zamówić je w różnych rozmiarach i dowolnie rozmieszczać na ścianie.  Drewniana półka może być pojedyncza, lub może być ich kilka obok siebie, o różnych długościach i na różnej wysokości. Takie kolaże są bardzo popularne zwłaszcza w połączeniu z roślinami i zdjęciami. Hitem ostatnich lat są półki samowiszące, czyli takie, które mają niewidoczne miejsce montażu. Ciekawym rozwiązaniem są też półki narożne, które umieszcza się pomiędzy ścianami. Podobnie półki z naturalną krawędzią nadają pomieszczeniom uroku i stylu i znakomicie pasuję do pokojów z drewnianą podłogą. 

Jeśli decydujesz się na półki z litego drewna, skontaktuj się z zaufaną stolarnią, która oferuje pełny wachlarz usług w drewnie. Jednym z takich miejsc jest stolarniadebina.pl - w razie jakichkolwiek pytań, skontaktuj się ze specjalistą i wybierz wymarzone meble drewniane do swojego domu.

Artykuł partnera

Socialmedia

Warte uwagi

Kostka brukowa – koszt i wybór

Wśród materiałów służących budowaniu nawierzchni w ogrodzie, kostka brukowa wciąż wiedzie prym. Jest bardzo trwała, występuje w wielu kolorach i kształtach, pozwala stworzyć ładne...