Drewniane półki to częsty widok w polskich domach. Lubimy je za wszechstronność, uniwersalność i estetyczny wygląd. Drewno jest jednym z naszych ulubionych surowców, zwłaszcza lite drewno - wytrzymałe i stylowe zarazem. Na drewnianych półkach trzymamy książki i różne pamiątki rodzinne lub z wakacji, ale także rośliny czy ozdobne gadżety. 

Półki na ścianę z litego drewna idealnie pasują do salonu, sypialni, gabinetu, pokoju gościnnego czy jadalni, chociaż coraz częściej widuje się je także w łazienkach - z roślinami, które uwielbiają wilgoć. Dzisiejszy rynek oferuje rozmaite rozwiązania technologiczne, dlatego nie ma najmniejszego problemu, by dopasować półki idealnie do naszych potrzeb. Długość, grubość czy surowiec, z jakiego wykonana jest półka, można dobrać pod siebie i spełnić swoje nawet najbardziej niestandardowe wymagania. 

Półki z litego drewna

Wielką popularnością cieszą się dzisiaj półki z litego drewna, czyli zrobione tylko i wyłącznie z jednego gatunku. Na uwagę zasługują zwłaszcza dębowe półki. Dąb jako surowiec zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość. To twarde, mocne drewno, dlatego jeśli planujesz trzymać na półce ciężkie przedmioty, albo np. zrobić z półek biblioteczkę, to dąb będzie idealnym wyborem. Ponadto dąb jest elegancki i majestatyczny - to jedno z piękniejszych drzew, które znakomicie pasuje do eleganckich wystrojów wnętrz. Warto zapłacić trochę więcej pieniędzy za półkę z drewna dębowego, ale cieszyć się jej jakością i stylem przez lata.

Do innych, popularnych i równie ciekawych surowców z jakich wykonuje się półki, zaliczymy świerk i sosnę. Półki zrobione z tych drzew są jasne i delikatne. Znakomicie będą wyglądały w minimalistycznych wystrojach, gdzie nie ma dużych mebli czy wielkiej przestrzeni. Półki sosnowe i świerkowe są jednak mniej wytrzymałe niż ich dębowi kuzyni, dlatego nie umieszczaj na nich zbyt wielu, albo zbyt ciężkich przedmiotów. 

Z gatunków drewna, z których robi się półki, warto wymienić też buk. Bukowe półki są kompromisem pomiędzy dębowymi, a sosnowymi czy świerkowymi - są jasne i bardzo estetyczne, a ich wytrzymałość jest przyzwoita. Sprawdzą się w minimalistycznych wystrojach, gdzie dominują niewielkie, stylowe meble. 

Zaletą półek na ścianę jest na pewno ich wszechstronność. Można zamówić je w różnych rozmiarach i dowolnie rozmieszczać na ścianie.  Drewniana półka może być pojedyncza, lub może być ich kilka obok siebie, o różnych długościach i na różnej wysokości. Takie kolaże są bardzo popularne zwłaszcza w połączeniu z roślinami i zdjęciami. Hitem ostatnich lat są półki samowiszące, czyli takie, które mają niewidoczne miejsce montażu. Ciekawym rozwiązaniem są też półki narożne, które umieszcza się pomiędzy ścianami. Podobnie półki z naturalną krawędzią nadają pomieszczeniom uroku i stylu i znakomicie pasuję do pokojów z drewnianą podłogą. 

Jeśli decydujesz się na półki z litego drewna, skontaktuj się z zaufaną stolarnią, która oferuje pełny wachlarz usług w drewnie. Jednym z takich miejsc jest stolarniadebina.pl - w razie jakichkolwiek pytań, skontaktuj się ze specjalistą i wybierz wymarzone meble drewniane do swojego domu.

Artykuł partnera

Socialmedia

Warte uwagi

Jakie materiały na zbiorniki wodne?

Jeśli ktoś chce zbudować zbiornik wodny będzie miał do dyspozycji kilka powszechnie używanych materiałów. Praktycznie każdy materiał ma tutaj swoje wady i zalety. Możemy je omówić w...