Gdyby nie hydroizolacja fundamenty nasiąkałyby wodą tak jak gąbka. Wilgoć pojawiłaby się nie tylko w piwnicach, ale byłaby także w elementach domu położonych wyżej. A potem już tylko zagrzybienie ścian i ich zniszczenie.

Papa – stosowana tradycyjnie na osnowie poliestrowej. Układana w dwóch warstwach i klejona lepikiem.

Folia – o grubości do 2mm i gramaturze 700-2600 g na metr kwadratowy. Wykonywana z twardego polietylenu albo PCV. Dostępna w rolkach o zróżnicowanej szerokości, tak by dało się ją odpowiednio dobrać do szerokości ścian oraz ław fundamentowych. Przeważnie z wytłoczoną fakturą.

Materiały do pionowej izolacji fundamentów

Papa asfaltowa – to elastyczny materiał o bardzo dużej wytrzymałości. Będzie go trudno mechanicznie uszkodzić. Odporny na czynniki chemiczne. Najtańsze, ale też najgorsze jakościowo są papy na osnowie tekturowej. Najpopularniejsze są takie na włóknach poliestrowych albo też włóknach szklanych. Do ścian fundamentowych wykorzystuje się papy modyfikowane SBS, APP albo też OCB. Układane są w jednej warstwie, można je do ścian mocować poprzez zgrzewanie.

Folia polietylenowa – najlepsze są folie z podwyższoną twardością mają one doskonałą odporność na rozrywanie i uszkodzenia innego typu. Do hydroizolacji stosuje się cienkie folie. Sprzedawane są w rolkach o różnej szerokości.

Wykonanie izolacji fundamentów

Membrany EPDM – to forma syntetycznego kauczuku. Membrany tego typu będą grube i mają gramaturę mniej więcej 1400 gram na metr kwadratowy. Wytrzymałe dlatego dobrze sprawdzają się na izolacje średniego i ciężkiego typu.

Bitumiczne masy hydroizolacyjne – to czarne albo też brązowe masy na bazie asfaltu, które po tym jak wyschną tworzą elastyczną powłokę. Nanosi się ją na zimno, szczotką albo pędzlem. Najbardziej popularne z bitumicznych mas to lepiki i masy asfaltowo żywiczne, gumowe, kauczukowe, polimerowe, aluminiowe. Część z nich w składzie ma rozpuszczalniki organiczne, niszczące styropian ale nie wszystkie.

Masy polimerowe – produkowane z żywicy akrylowej albo silikonowej. Nanosi się je podobnie jak masy bitumiczne. Przeważnie są bardziej płynne, dlatego będzie się dało nakładać je z użyciem wałka malarskiego. Tworzą one powłoki z większą elastycznością niż masy bitumiczne i będzie się je łatwiej rozprowadzać.

Emulsje asfaltowe i lateksowe – masy, które rozpuszczają się w wodzie, nie mają rozpuszczalników organicznych, które powodują destrukcję polistyrenu. Nie będą niszczyć styropianu.

Zaprawy hydroizolacyjne – drobnoziarniste zaprawy cementowe, modyfikowane żywicami syntetycznymi. Można będzie je stosować do wykonywania izolacji pionowych.

Beton wodoodporny – materiał oznaczany W2 albo W4. Specjalnie przygotowywany w wytwórniach betonu, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami chroniącymi przed wilgocią.

Socialmedia

Warte uwagi

Pustaki w budowie

Pustaki to obecnie najchętniej wykorzystywane materiały do budowy ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych w budynkach. Najbardziej charakterystyczne są tam otwory od których bierze się...