Na co zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową?

Udostępnij:

Kostka brukowa już od kilku lat to ważny element naszego otoczenia. Znajdziemy ją na podwórkach przydomowych, tarasach czy na miejskich placach, ścieżkach rowerowych i parkingach. Z uwagi na szeroki wachlarz zastosowań jej typy różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także sposobem jej wykonania czy przeznaczeniem. Jak więc wybrać tą najlepsza?

Bogactwo tego co oferują producenci sprawia, że każdy zainteresowany będzie mógł coś dla siebie wybrać. Kolor, faktura, kształt, przeznaczenie czy sposób obróbki i cena – to wszystko ma wpływ na ostateczną decyzję. Produkt przyozdabiający otaczający nasz teren powinien być nie tylko wizualnie atrakcyjny, ale również praktyczny. Prawdopodobieństwo dokonania odpowiedniego wyboru będzie rosło, jeśli przed zakupem uświadomimy sobie czym będą się charakteryzować poszczególne grupy wyrobów.

Odpowiednia grubość

Taka pierwsza ważna kwestia to odpowiednia grubość kostki. Tę należy dobierać w zależności od obciążenia jakiemu będzie poddawana kostka. Jeśli te obciążenia nie będą znaczące można się zdecydować na 4 cm kostki. Jeśli jednak będzie to kostka na podjazdy dla ciężkich samochodów wtedy już trzeba myśleć o 8 cm kostki. Przy dużej sile nacisku ważna będzie także zastosowana w procesie realizacji podbudowa.

Kształt, który dodaje uroku

Oczywiście sama wytrzymałość kostki to nie wszystko. Kształt będzie miał także bardzo duże znaczenie, ponieważ decydować będzie o wyglądzie. Istotne jest w tym zakresie wybierać według własnych preferencji. Najprostszym a jednocześnie takim najbardziej uniwersalnym kształtem jest cegła. Jednak i przy tym kształcie, jeśli mamy dobrą wyobraźnię i pewne umiejętności, gdy chodzi o dobór kolorów będziemy w stanie stworzyć interesujące wzory. Nowoczesne kompozycje estetyczne przygotowuje się przede wszystkim z użyciem specjalne kostki pikolo, a więc pięciu drobnych trapezowych elementów. Taka forma sprawdzi się przede wszystkim na wąskich alejkach i nieco większych powierzchniach, gdzie mogą przybierać formę okręgów, kół oraz łuków.

Produkcja kostki brukowej

Jeśli będziemy w stanie połączyć estetykę z funkcjonalnością będzie można zastosować mozaiki, które również dobrze zaprezentują się samodzielnie jak i też jako uzupełnienie większej kostki. W ten sposób ukształtuje się taką formę, w ramach której będzie występował nieco modernistyczny charakter.

Wyjątkowy kolor

Tworzenie indywidualnej całkowicie odpowiadającej nam powierzchni wymaga przede wszystkim wybrać dobry kolor. Obecnie kostki proponowane są nam w wielu różnych kolorach, dzięki temu tworzyć z nich można wyjątkowo prezentującą się estetykę, która przypadnie do gustu nawet osobom najbardziej wymagającym, które na ten element szczególnie zwracają swoją uwagę.

Jeśli nie ograniczają nas środki i będziemy chcieli przyozdobić nieco większe podwórko zawsze będzie się można zdecydować również na zamówienie kostki praktycznie w dowolnym kolorze, który będziemy chcieli wybrać. niektórzy producenci odpowiadają na oczekiwania klientów i realizują także indywidualne partie produktów.

Jeśli wybrana jest grubość, kształt i kolor będzie trzeba także myśleć o obróbce. Ostateczny wygląd będzie bowiem zależeć od całego procesu produkcyjnego. Bruk należący do kategorii super będzie charakteryzował się odsłonięciem kamyczków w górnej warstwie. Produkt antykowany będzie miał obijane krawędzie kostki, satynowe kostki maja warstwę wierzchnią poddaną gładzeniu, dzięki czemu materiał staje się miły w dotyku, lśniący. Popularnością cieszą się obecnie kostki postarzane, z którymi dość często można się obecnie spotkać.

Socialmedia

Warte uwagi

Hydroizolacja fundamentów

Gdyby nie hydroizolacja fundamenty nasiąkałyby wodą tak jak gąbka. Wilgoć pojawiłaby się nie tylko w piwnicach, ale byłaby także w elementach domu położonych wyżej. A potem już tylko...