Pokrycia dachowe – z jakiego materiału?

Udostępnij:

W każdym domu dach to jeden z najważniejszych elementów, który pokryć można dachówką, blachodachówką, papą albo innymi materiałami. Decyzję o wykończeniu należy podjąć jeszcze w czasie budowy, gdy będzie się projektować dom. Zmiana pokrycia w trakcie budowy będzie wymagać ponownego przygotowywania więźby.

Ceramiczna i betonowa dachówka

Dachówki ceramiczne nadal są najpowszechniej wykorzystywane wśród wszystkich pokryć dachowych. Popularność zawdzięczają one wyjątkowej trwałości, mogą służyć nam nawet kilkadziesiąt lat. Stanowią jednocześnie atrakcyjną ozdobę dla domu. Gama wzorów i barw jest bardzo duża, prezentują się one efektownie oraz naturalnie. Produkowane z gliny albo domieszek, które będą skutecznie zwiększać wytrzymałość takiej dachówki. Na rynku pojawiają się karpiówki, zakładówki, te modele charakteryzują się łatwością w procesie układania.

promocje leroy merlin

Wszystkie dachówki skutecznie zatrzymują dźwięki i będzie nimi można kryć dachy, które mają skomplikowane kształty. Należą do ciężkich pokryć, ponieważ metr kwadratowy może ważyć nawet 80 kg. Jeśli chcemy wybierać ceramikę zamiast innego lżejszego materiału należy sprawdzić czy projektowana pod ten lżejszy materiał więźba będzie w stanie poradzić sobie z ciężarem dachówki ceramicznej. Innym rozwiązaniem mogą być również dachówki betonowe, które są podobne do ceramicznych, produkowane będą z gliny bądź też barwionego betonu. Ich wytrzymałość będzie podobna do wytrzymałości dachówek ceramicznych, są jednak lżejsze oraz tańsze.

Blacha

Popularne pokrycie to również blachodachówka albo też blacha, na której tłoczony będzie wzór dachówki. Dlatego po ułożeniu osiąga się zadowalający efekt, ponieważ całość prezentuje się jak prawdziwa dachówka. Do blachodachówki używana jest blacha stalowa albo aluminiowa a rdzeń będzie pokrywany z użyciem cynku. Porównując blachodachówki trzeba będzie zwrócić uwagę na ostatnią warstwę, która odpowiadać będzie za wygląd i odpowiada również za trwałość tego elementu.

Dach z blachy

Powłoki wykonuje się z poliestru, plastizolu czy puralu. Niektóre blachodachówki zamiast sztucznego pokrycia wykończyć można posypką mineralną. Taka blacha jest matowa, szorstka. Dzięki temu zwiększyć będzie można jej wytrzymałość na działanie promieni UV, zmniejszy się również hałas deszczu.

Gonty bitumiczne i drewniane

Pokrycia z użyciem gontów bitumicznych to najlepsza opcja, gdy chodzi o stronę ekonomiczną przedsięwzięcia. Będą przygotowywane z włókniny, która jest nasycona bitumem, odpowiadać będzie za szczelność i trwałość pokrycia. Gont składać się będzie z dwóch warstw, spodnia jest samoprzylepna, natomiast zewnętrzna warstwa będzie stanowiona przez posypki mineralne albo ceramiczne. To materiał elastyczny, łatwo będzie się wyginał i może być układany i na płaskich i stromych dachach. Nie będzie to duże obciążenie. Montaż jest tutaj realizowany poprzez przybicie do pokładu dachowego. Podkładem najczęściej są deski. Jeśli ktoś będzie chciał się zdecydować na rozwiązania naturalne może zdecydować się na gonty drewniane, które dość często obecnie się pojawiają, wykonane z prostokątnych deszczułek z gładką albo chropowatą powierzchnią. Pokrycie z gontów drewnianych realizuje się najczęściej z sosny, świerku albo dębu.