Stwierdzenie, że okładzina ceramiczna może być szczelna całkowicie nie będzie prawdziwy. Płytki są odporne na wilgoć, ale już spoiny między nimi nie. Przenikająca przez fugi woda będzie mogła doprowadzić do zawilgocenia podłogi ścian. Jeśli chcemy uniknąć uszkodzenia podłoża i zagrzybienia będzie trzeba dokładnie uszczelniać łazienki.

Izolacja przeciwwodna jest niezbędna w miejscach najbardziej narażonych na kontakt z wodą, ściana nad wanną oraz podłoga. Ściany wokoło wanny można zaizolować do wysokości przekraczającej w jakieś mierze pobór wody

Jakie podłoża izolować

Stosowane coraz częściej są oczywiście podłoża gipsowe, które charakteryzują się dużą zdolnością do wiązania wody. Wnikająca tam wilgoć może doprowadzić do uszkodzeń i wypłukiwania spoiwa czy pojawienia się rys, po pewnym czasie do zagrzybienia. Na dodatek pod wpływem wilgoci podłoża się deformują, co sprawi, że płytki będą odpadać. Usunięcie takich szkód wymaga sporo pracy i będzie kosztowne. Dodatkowo wszystkie tynki gromadzą wilgoć. Z czasem ona przenika przez ściany, powodując w pomieszczeniach odpadanie płatów z farby.

Folia w płynie jak farba

Takim chętnie stosowanym materiałem izolacyjnym będzie elastyczna masa uszczelniająca, która określona jest także jako płynna folia. Z systemem taśm i kołnierzy uszczelniających będzie to kompletny system ochrony pomieszczeń przed działaniem wody.

Jak zaizolować taras

Folia nie nadaje się do uszczelniania miejsc, które są na stałe narażone na działanie wody pod ciśnieniem czy takich znajdujących się na zewnątrz jak baseny, balkony czy tarasy. Płynna folia jest chętnie wybierana ponieważ łączy w sobie możliwość łatwej aplikacji z tak bardzo istotną kwestią jak fakt, że sprawdza się w praktyce, z jej stosowaniem poradzi sobie dosłownie każdy.

Taśmy

Folia z systemem taśm i kołnierzy uszczelniających to system izolacji kompletny, gdzie woda działa na powierzchnię tylko czasowo i nie pod ciśnieniem. Taśmy stosuje się do zabezpieczenia narożników ścian i miejsc łączenia ścian i podłogi. Zatapia się je w warstwie płynnej folii natomiast odcinki taśmy łączy się przez klejenie końcówek. Taśmy są wykonywane z dzianiny, która jest odporna na zniszczenie. Elastyczna wszerz, nierozciągliwa wzdłuż.

Właściwa warstwa uszczelniająca znajduje się w środkowej części taśmy i wykonuje się ją z termoplastycznego elastomeru, który będzie dobrą barierą dla wilgoci.

Wykonanie izolacji

Zanim izolacja będzie nałożona musimy dobrze przygotować podłoże. Najważniejsze, by było czyste i pozbawione substancji pogarszających przyczepność. Powierzchnie o różnej chłonności należy zagruntować i tą chłonność wyrównać.

Socialmedia

Warte uwagi

Pokrycia dachowe – z jakiego materiału?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu, pokryć go można dachówką, blachodachówką, papą czy innymi materiałami. Decyzję o jego wykończeniu trzeba będzie podjąć już...