Pokrycia dachowe – z jakiego materiału?

Udostępnij:

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu, pokryć go można dachówką, blachodachówką, papą czy innymi materiałami. Decyzję o jego wykończeniu trzeba będzie podjąć już w czasie, gdy będzie się projektować dom. Zmiana pokrycia w trakcie budowy oznacza ponowne projektowanie więźby.

Dachówka ceramiczna oraz betonowa

Dachówki ceramiczne to najpowszechniejszy i najczęściej wybierany materiał spośród wszystkich pokryć dachowych. Swoją popularność zawdzięczają wyjątkowej trwałości – mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat. Stanowią przy tym ozdobę domu, gama wzorów i barw jest bardzo duża, wyglądają one efektownie i naturalnie. Produkowane z gliny i innych domieszków, które podwyższa skutecznie parametry wytrzymałościowe. Na rynku dachówek ceramicznych dominują karpiówki zakładówki, które będą łatwe do układania.

Wszystkie dachówki bardzo dobrze tłumią dźwięki i można kryć nimi dachy o skomplikowanych kształtach. Należą one do ciężkich pokryć, ponieważ mogą mieć nawet 80 kg na metr kwadratowy. Jeśli chcemy wybrać ceramikę zamiast innego lżejszego materiału trzeba będzie sprawdzić czy w przypadku danej więźby rzeczywiście dany materiał będzie dobry, czy ciężar będzie wytrzymały. Podobne do dachówek ceramicznych będą cementowe, które produkowane są z gliny, albo też z barwionego betonu. Mają zbliżoną wytrzymałość do dachówek ceramicznych, lżejsze i tańsze.

Więcej o materiałach budowlanych przeczytasz na https://pobog.pl/materialy-budowlane/apoe/

Dach z blachy

Blacha

Popularnym pokryciem będzie także blachodachówka albo też blachy wytłaczane w fakturę dachówek. Dlatego po ułożeniu będzie można osiągnąć zadowalający efekt wyglądający jak prawdziwe dachówki. Do blachodachówki używa się blachy stalowej i aluminiowej a rdzeń pokrywany będzie cynkiem. Porównując blachodachówki trzeba będzie zwracać uwagę na ich ostatnią warstwę, która odpowiada za określony wygląd i będzie decydować także o trwałości. Powłoki wykonuje się z elementów takich jak poliestr plastizol czy pural. Niektóre blachodachówki zamiast sztucznego pokrycia będzie się wykończać z użyciem posypki mineralnej. Taka blacha będzie matowa, szorstka. Dzięki temu zwiększy się również skutecznie wytrzymałość na działanie promieni UV, zmniejszy się odgłos padającego deszczu.

Gonty bitumiczne i drewniane

Pokrycia z użyciem gontów bitumicznych są najlepszą opcją od strony ekonomicznej, będą produkowane z włókniny, która nasycona będzie bitumem, która odpowiadać może za szczelność oraz trwałość pokrycia. Gont składa się z dwóch warstw, spodnia będzie samoprzylepna, natomiast zewnętrzna warstwa będzie stanowić wszelkie posypki ceramiczne albo mineralne. To materiał, który będzie elastyczny, łatwo się wygina, może być układany na dachach mniej albo bardziej stromych. Nie stanowią one znaczącego obciążenia. Montaż polega na przybiciu pasów do podkładu dachowego. Podkładem mogą być deski. Zwolennicy naturalnych rozwiązań mogą się także zdecydować na gonty drewniane, które wykonane są z prostokątnych deszczułek o gładkiej albo chropowatej powierzchni. Pokrycie z gontów drewnianych najczęściej realizuje się z sosny, świerku bądź też dębu.

Socialmedia

Warte uwagi

Papy i folie do hydroizolacji

Woda to duże zagrożenie, jeśli chodzi o konstrukcję budynku. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest wykonanie hydroizolacji, żeby dobrze chronić fundamenty i dach. Papy i folie to...