Najbardziej znane materiały do wykonywania izolacji termicznej budynku to wełna mineralna oraz styropian. Czego jeszcze można użyć?

Pollytag

Powstaje na drodze spiekania popiołów, miału węglowego i bentonitu. Wymaga użycia grubej warstwy, ponieważ jego współczynnik przewodzenia ciepła to aż λ=0,14 W/(m·K). Zaletą pollytagu jest łatwość tworzenia izolacji z jego użyciem. Warstwę kruszywa należy po prostu położyć na stropie i pokryć szlichtą.

Keramzyt

Jego zaletą jest możliwość znoszenia większych obciążeń. Osiąga współczynnik przewodzenia ciepła około 0,10 W/(m·K). Dzięki wypalaniu ulega wyjałowieniu, dzięki czemu chroni przed zagrzybieniem. Można go stosować także na podłodze, zwłaszcza keramzyt impregnowany – z powodzeniem zastępuje podsypkę piaskową, podkład betonowy oraz samą warstwę izolacji.

Poliuretan

Występuje głównie w postaci piany, często nanoszonej techniką natrysku. Świetnie przylega do blachy, papy, drewna, betonu. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ to 0,021-0,023 W/(m·K), piana jest wodoodporna, odporna na rozpuszczalniki, kwasy. Poliuretan charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością, a przy tym jest bardzo lekki. Wymaga zabezpieczenia jedynie przed promieniowaniem UV.

Więcej na temat budownictwa przeczytasz na http://tool-constructor.pl/budownictwo_uhje.k

Materiały izolacyjne

Perlit

Materiał pochodzenia wulkanicznego. Dobrze pochłania dźwięk, charakteryzuje się niskim ciężarem. Perlit jest kruchy i łatwo ulega rozdrobnieniu, ale poza tym charakteryzuje się ogromną trwałością. Przygotowany z jego pomocą perlitobeton ma współczynnik przewodzenia ciepła od 0,08 W/(m·K) do 0,25 W/(m·K), w zależności od gęstości.

Polietylen

To materiał świetnie izolujący wilgoć. Jest także odporny na substancje chemiczne, insekty i gryzonie. Współczynnik alfa wynosi od 0,035 do 0,042 W/(m·K). Użyte na zewnątrz polietylenowe elementy trzeba pomalować, pokryć folią aluminiową lub inną powłoką chroniącą przed promieniowaniem UV, ponieważ sam materiał nie posiada takiej właściwości.

Płyty silikatowe

Tworzone z piasku i wapna. Płyty są odporne na tworzenie się grzybów i niepalne można więc ocieplać nimi pomieszczenia od wewnątrz. Współczynnik przewodzenia ciepła to od 0,059 do 0,065 W/(m·K) w zależności od wilgotności płyty.

Szkło spienione Foamglas

Bardzo wytrzymały materiał ze szkła i węgla, który izoluje nie tylko ciepło, ale też wodę i parę. Jest odporny na ściskanie, czynniki biologiczne i chemiczne, oraz łatwy do zamontowania. Posiada współczynnik przewodzenia ciepła o wartościach od 0,04 do 0,049 W/(m·K).

Włókna konopi

Naturalnym sposobem na izolację budynku mogą być także włókna konopi, które nie tylko maja niski współczynnik przewodzenia ciepła (λ = 0,04 W/(m·K)), ale także regulują poziom wilgoci w pomieszczeniu. Tworzy się z nich maty konopne.