Najbardziej znane materiały do wykonywania izolacji termicznej budynku to wełna mineralna oraz styropian. Czego jeszcze można użyć?

Pollytag

Powstaje na drodze spiekania popiołów, miału węglowego i bentonitu. Wymaga użycia grubej warstwy, ponieważ jego współczynnik przewodzenia ciepła to aż λ=0,14 W/(m·K). Zaletą pollytagu jest łatwość tworzenia izolacji z jego użyciem. Warstwę kruszywa należy po prostu położyć na stropie i pokryć szlichtą.

Keramzyt

Jego zaletą jest możliwość znoszenia większych obciążeń. Osiąga współczynnik przewodzenia ciepła około 0,10 W/(m·K). Dzięki wypalaniu ulega wyjałowieniu, dzięki czemu chroni przed zagrzybieniem. Można go stosować także na podłodze, zwłaszcza keramzyt impregnowany – z powodzeniem zastępuje podsypkę piaskową, podkład betonowy oraz samą warstwę izolacji.

Poliuretan

Występuje głównie w postaci piany, często nanoszonej techniką natrysku. Świetnie przylega do blachy, papy, drewna, betonu. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ to 0,021-0,023 W/(m·K), piana jest wodoodporna, odporna na rozpuszczalniki, kwasy. Poliuretan charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością, a przy tym jest bardzo lekki. Wymaga zabezpieczenia jedynie przed promieniowaniem UV.

Więcej na temat budownictwa przeczytasz na http://tool-constructor.pl/budownictwo_uhje.k

Materiały izolacyjne

Perlit

Materiał pochodzenia wulkanicznego. Dobrze pochłania dźwięk, charakteryzuje się niskim ciężarem. Perlit jest kruchy i łatwo ulega rozdrobnieniu, ale poza tym charakteryzuje się ogromną trwałością. Przygotowany z jego pomocą perlitobeton ma współczynnik przewodzenia ciepła od 0,08 W/(m·K) do 0,25 W/(m·K), w zależności od gęstości.

Polietylen

To materiał świetnie izolujący wilgoć. Jest także odporny na substancje chemiczne, insekty i gryzonie. Współczynnik alfa wynosi od 0,035 do 0,042 W/(m·K). Użyte na zewnątrz polietylenowe elementy trzeba pomalować, pokryć folią aluminiową lub inną powłoką chroniącą przed promieniowaniem UV, ponieważ sam materiał nie posiada takiej właściwości.

Płyty silikatowe

Tworzone z piasku i wapna. Płyty są odporne na tworzenie się grzybów i niepalne można więc ocieplać nimi pomieszczenia od wewnątrz. Współczynnik przewodzenia ciepła to od 0,059 do 0,065 W/(m·K) w zależności od wilgotności płyty.

Szkło spienione Foamglas

Bardzo wytrzymały materiał ze szkła i węgla, który izoluje nie tylko ciepło, ale też wodę i parę. Jest odporny na ściskanie, czynniki biologiczne i chemiczne, oraz łatwy do zamontowania. Posiada współczynnik przewodzenia ciepła o wartościach od 0,04 do 0,049 W/(m·K).

Włókna konopi

Naturalnym sposobem na izolację budynku mogą być także włókna konopi, które nie tylko maja niski współczynnik przewodzenia ciepła (λ = 0,04 W/(m·K)), ale także regulują poziom wilgoci w pomieszczeniu. Tworzy się z nich maty konopne.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak wybrać najlepsze płytki do kuchni?

Chcesz kupić najlepsze płytki kuchenne? Mamy mnóstwo praktycznych porad, abyś mógł wybrać najlepszą opcję Wybór najlepszych płytek kuchennych jest naprawdę ważny, czy projektujesz...