Przewód kominowy rozpoczyna proces niszczenia od chwili, gdy będzie zamontowany. Dlatego trzeba wiedzieć, kiedy przychodzi czas na jego wymianę i jak taka wymiana powinna być prowadzona. Mamy tutaj kilka wskazówek, które dotyczyć będą renowacji przewodów kominowych. Proces niszczenia rozpocznie się w momencie, gdy komin zacznie odprowadzać produkty spalania i jest to całkiem naturalny proces.

Najszybciej niszczyć się będzie komin z cegły pełnej, najwolniej zaś nowoczesne kominy ceramiczne oraz stalowe. Niszczeniu sprzyjać będzie między innymi panująca temperatura. Wysoka w czasie naturalnego użytkowania będzie w stanie zniszczyć strukturę wewnętrzną. Niska temperatura będzie natomiast powodować zamarzanie wilgoci, która będzie penetrować materiał i tak dojść może do rozsadzenia cegły czy pustaka ceramicznego. Ma znaczenie również opad atmosferyczny jak i agresywne związki ze spalin, które będą się wydostawać z urządzeń grzewczych.

Kiedy komin wymaga naprawy

Czynniki, które były tutaj wspomniane i działają negatywnie na stan przewodów kominowych i ich szczelność powinny być kontrolowane. To właśnie szczelność jest najważniejsza, dlatego powinna być kontrolowana szczególnie gdy chodzi o przewody, które odprowadzają produkty spalania z kotłów na paliwa stałe, kominków czy wolnostojących pieców oraz spalinowych, którymi przepływać będą spaliny z urządzeń gazowych bądź olejowych. Jeśli szczelność nie będzie istniała to mniej groźna będzie w przypadku przewodów wentylacyjnych, które będą odprowadzać zużyte powietrze z kotłowni, łazienki czy kuchni. Ale brak odpowiedniej wentylacji może także spowodować problem z siłą ciągu kominowego, która ma duże znaczenie, gdy chodzi o pracę urządzeń z otwartym paleniskiem.

Renowacja komina

Metody uszczelniania przewodów

Szlamowanie

To proces polegający na pokrywaniu wnętrza przewodu z użyciem specjalnej masy. Można to przeprowadzić w kominach, które pracują na sucho a więc w temperaturze powyżej 160 stopni Celsjusza. Zanim nakładać się będzie masę trzeba będzie usuwać wszelkie zanieczyszczenia między innymi takie jak zaprawa, która będzie wystawać spomiędzy cegieł, kawałki cegieł, gruzu czy sadzy. W następnej kolejności w zależności od zaleceń producenta będzie trzeba zwilżyć komin wodą. Masę będzie się nanosić gąbką, która będzie przesuwana wzdłuż ścianek komina.

Wkład stalowy

Innym możliwym rozwiązaniem będzie także renowacja przez zabezpieczenie specjalnymi wkładami kominowymi z użyciem blachy kwasowo, żaroodpornej. Należy również pamiętać, że przy wybieraniu materiałów nie możemy kierować się ceną, ale kluczową sprawą będzie zwracanie uwagi na certyfikaty jakie mają te elementy, które będziemy chcieli kupować. Rodzaj i wielkość wybranego wkładu zależeć będzie od rozmiaru przewodu kominowego jaki będzie się poddawać renowacji. W sprzedaży mamy elastyczne systemy kwasoodporne, które także posiadają stosowne certyfikaty.

Po tym jak wkład będzie włożony do przewodu następuje rozdmuchanie strumieniem powietrza, które wtłoczone będzie z dużym ciśnieniem. Dzięki temu będzie można oczekiwać, że dopasowane zostaną do ścian wewnętrznych nawet jeśli nie będą one idealnie gładkie. Bardzo ważne będzie właśnie idealne dopasowanie wkładów do wielkości komina. Wykonywane są także wkłady na indywidualne zamówienie klientów.

Socialmedia

Warte uwagi

Projekty i inspiracje – kostka brukowa

Kostka brukowa nie kojarzy się raczej z czymś, co może inspirować i prowadzić do powstania twórczych efektów. Tymczasem jest wręcz przeciwnie – z pomocą oryginalnych, ciekawych...