Jakie folie hydroizolacyjne warto zastosować?

Udostępnij:

Folie izolacyjne zalicza się do rozwiązań, w stosunku do których mamy wyjątkowo duże oczekiwania. Przyjmuje się, że nie powinny one przepuszczać nie tylko wilgoci, ale również wody i to nawet wówczas, gdy atakuje ona pod dużym ciśnieniem. Nic zatem dziwnego, że mamy w jej przypadku do czynienia z jedną z najmocniejszych folii znajdujących zastosowanie podczas budowy domu.

Warto zatem dowiedzieć się, jakich folii należy używać chcąc zabezpieczyć dom nie tylko przed wodą, ale również przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Zastosowanie folii płaskich

Folie płaskie wymieniane są w takim przypadku w pierwszej kolejności i już na wstępie warto zauważyć, że nie różnią się one zasadniczo swoim wyglądem od klasycznych folii ogrodniczych. Nie oznacza to jednak, że nie mamy do czynienia z żadnymi odstępstwami, folie tego rodzaju okazują się bowiem nie tylko mocniejsze, ale również w większym stopniu odporne na działania charakterystyczne dla agresywnych związków chemicznych, z jakimi możemy mieć do czynienia w wodzie. Przeważnie mają kolor ciemnoszary lub czarny, a my możemy spotkać je nie tylko na fundamentach, ale również na ścianach piwnic. Przeważnie wykonuje się za ich pośrednictwem izolacje pionowe, choć izolacje poziome również nie należą do rzadkości.

Materiały budowlane

Folia płaska bywa też często stosowana w sytuacji, w której niezbędne jest wykonanie izolacji podłogi na gruncie. W takim przypadku jest przede wszystkim warstwą spodnią i to na niej układa się zwykle dodatkową warstwę styropianu. Dobra znajomość folii płaskiej bierze się również z tego, że jest ona wykorzystywana w procesie montażu paneli podłogowych. Jeśli mamy do czynienia z podkładem betonowym, o konieczności jej zastosowania przekonuje nas zdecydowana większość producentów. Możemy liczyć również na takie odmiany folii, które sprawdzają się znakomicie wtedy, gdy zależy nam na wygłuszeniu posadzki z paneli. W takim przypadku należy ułożyć nie jedną, ale dwie warstwy folii płaskiej umieszczając między nimi granulki styropianu.

W wielu domach nie ma tradycji wykonywania w łazience izolacji, która zapobiegałaby tworzeniu się wilgoci. Wynika to z przekonania, że już same płytki ceramiczne zlokalizowane nie tylko na podłodze, ale również na ścianach, powinny okazać się wystarczające. Niestety, choć nie można im odmówić szczelności, przez spoiny woda jest w stanie wsiąkać w podłoże. Jeśli więc jesteśmy w stanie wskazać te miejsca, które są skazane na bezpośredni kontakt z wodą, musimy pomyśleć o ich izolacji. Na szczęście, nie musimy w tym celu decydować się na żadne eksperymenty, z pomocą przychodzi nam bowiem folia hydroziolacyjna.

Socialmedia

Warte uwagi

Wybieramy papy bitumiczne

Hydroizolacja fundamentów może się odbywać z wykorzystaniem wielu materiałów, jednym z najpopularniejszych jest zaś papa bitumiczna. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, jak wybrać taki...