Papy i folie do hydroizolacji

Udostępnij:

Woda to duże zagrożenie, jeśli chodzi o konstrukcję budynku. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest wykonanie hydroizolacji, żeby dobrze chronić fundamenty i dach. Papy i folie to podstawowe materiały izolacyjne. Poniżej znajdują się podpowiedzi, jakie materiały wybrać.

Stosowanie pap hydroizolacyjnych

Papy hydroizolacyjne to ten materiał, który stosuje się na dolną warstwę izolacji dachów oraz stropodachów. Stosuje się je także jako izolacje przeciwwodne i izolacje, które zabezpieczają przed zawilgoceniem ścian. Osnowa dla warstwy nośnej każdej papy jest nasycona materiałem bitumicznym.

Jeśli chodzi o folie hydroizolacyjne, to zwykle są one wykonane z tworzywa sztucznego (PE, HDPE, PVC). Zdarzają się także takie, które są zbrojone tkaniną poliestrową albo polipropylenową. Wyglądają jak arkusz, którego grubość jest równomierna oraz niewielka. Można je spotkać jako wytłaczane albo płaskie.

Zabezpieczenie domu przed wilgocią

Możliwe jest ich używanie do:

- wykonywania izolacji przeciwwilgociowej poziomej na fundamentach, ścianach i podłogach,

- wykonywania izolacji przeciwwilgociowej oraz do zabezpieczania izolacji przeciwwodnej pionowej na ścianach piwnicy, na fundamentach w domach jedno- i wielorodzinnych.

Istotne cechy przy wyborze folii hydroizolacyjnej

Kupując odpowiednią folię hydroizolacyjną, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim podłoże musi być szczegółowo wyczyszczone, osuszone i dodatkowo wyrównane. Żeby położyć jakiś konkretny model, dobrze jest zastosować te materiały, które są proponowane przez tego samego producenta. Są to specjalne akcesoria i elementy mocujące. Najpierw trzeba określić, jaką funkcję ma pełnić dana folia i dopiero na tej podstawie ją wybrać. Istnieją izolacje pionowe, poziome, typu lekkiego czy ciężkiego. Tutaj nie jest wskazana oszczędność. Kupując gorszej jakości folię, można się spodziewać, że w szybkim czasie trzeba będzie ją wymieniać, remontować, a to przecież dodatkowy koszt.

Izolacja powinna być wykonana dokładnie. Umożliwi to szeroki wybór produktów, dostępnych na rynku.