Kostka brukowa to bardzo popularny materiał, który będzie przeznaczany do wykończenia nawierzchni zewnętrznych. Świetnie będzie się ona sprawdzać między innymi w ogrodowych alejkach, ścieżkach komunikacyjnych, parkingach, podjazdach do garażu. Bogata oferta handlowa sprawi, że osoba niedoświadczona nie do końca będzie wiedział na jakie rozwiązanie się zdecydować, jaki produkt wybrać.

Dlatego chcemy podpowiedzieć jakie są rodzaje kostek brukowych oferowanych obecnie w sprzedaży.

W jaki sposób dzieli się kostkę brukową?

Zanim będziemy produkt kupować warto brać pod uwagę przynajmniej kilka ważnych parametrów. Do najważniejszych zalicza się specyfikacja produktu, materiał, wielkość, kształt i barwa. Te parametry odpowiadają zarówno za estetykę jak i trwałość naszej kostki.

Rodzaje kostki brukowej

Przemysłowa – jest także określana jako kostka standardowa. Przeważnie będzie znajdować się na chodnikach i parkingach. Charakterystyczny jednolity kolor oraz prosty kształt. Kostka przemysłowa najczęściej jest w formie klepsydry albo prostokąta.

Szlachetna – ma lepsze walory, gdy chodzi o estetykę niż odpowiednik przemysłowy. Może mieć zróżnicowaną kolorystykę, wymyślne zdecydowanie bardziej kształty, co sprawi że będą one wyglądać wyjątkowo. W czasie produkcji przygotowuje się także różne kolory takiej kostki.

Takie kostki mogą mieć również zmieniającą się estetykę

Powierzchnia płukana – obróbka polegać będzie na wypłukiwaniu wierzchniej warstwy betonu. Dzięki temu na powierzchni zostanie jedynie zabarwione kruszywo. Kostka taka będzie bardziej chropowata, dzięki czemu będzie ona również antypoślizgowa.

Popularne kostki brukowe

Powierzchnia szczotkowana – jak wskazuje nam sama nazwa będzie to kostka poddana szczotkowaniu, co sprawia że pojawiać się będą dodatkowe pory a materiał będzie miał więcej walorów dekoracyjnych.

Powierzchnia łupana – założenie jest takie, że kostka ma bardziej przypominać kamienie naturalne. Obróbka polega na łupaniu brzegów takiego produktu, dzięki mniej foremnym kształtom kostka staje się lepsza imitacja kamienia naturalnego.

Powierzchnia postarzana – przypominać będzie produkty łupane. Jednak w czasie produkcji kostka będzie poddawana procesowi młoteczkowania, co sprawia, że będzie miała ona nieco bardziej charakterystyczny zabytkowy charakter.

Powierzchnia strukturalna – to imitacja kamienia naturalnego

Kostki będzie się także dzielić ze względu na używany w procesie produkcji materiał

Kostka z betonu cieszy się popularnością ze względu na cenę zakupu i parametry wytrzymałościowe. kostka betonowa będzie się nadawać do stosowania na podjazdach i parkingach. Kostka kamienna produkowana jest z użyciem kamieni naturalnych. Największą popularnością będzie się cieszyć kostka granitowa. Charakterystyczną cechą będzie efektowny wygląd i bardzo duża odporność takiej kostki. Nadaje się świetnie do tworzenia również ścieżek w ogrodzie jak i do tarasów z kamienia. Inny rodzaj kostki to taka z kamienia polnego, która charakteryzuje się tym, że wygląda jak zabytkowy bruk i będzie nadawać stylowej aranżacji. Powinna się świetnie zaprezentować, jeśli liczymy na formę nieco postarzaną.

Do innych ważnych kwestii będzie trzeba także zaliczyć sprawę związaną między innymi z podziałem wynikającym z kształtu kostki. Tutaj znajdziemy różne jej formy w zależności od tego czy będzie chodziło o wyróżniającą się estetykę czy prostą przemysłową kostkę. Warto także zwracać uwagę na podział związany z grubością kostki, który również ma duże znaczenie i będzie powiązany między innymi z tym jak duże obciążanie będą się na takiej kostce pojawiać.