Hydroizolacja w pomieszczeniach wilgotnych

Udostępnij:

To, jaki rodzaj się wybierze oraz jakie będzie zastosowanie materiałów hydroizolacyjnych, zależy w dużej mierze od rodzaju konkretnego pomieszczenia. Istotną kwestią jest też to, czy w przegrodzie, która ma być izolowana, znajdują się jakieś źle działające związki oraz jaki jest tam układ warstw. Jeśli pomieszczenie wymaga dodatkowych elementów sanitarnych, to też jest ważna kwestia wpływająca na wybór materiałów.

Skuteczne wykonanie izolacji nie jest uzależnione jedynie od samego wybranego materiału. Trzeba też brać pod uwagę np. konieczność wykonania izolacji przeciwwodnej, ale i konieczność wybrania materiałów do warstw ochronnych. Trzeba wszystkie elementy dobrać w taki sposób, aby dały one gwarancję skuteczności i trwałości.

Pomieszczenia wilgotne i mokre to: łazienka, ubikacja, pralnia, suszarnia, myjnia, kuchnia, pokoje sanitarne itd. Ściany i podłogi w tych miejscach są zwykle zabezpieczane okładzinami ceramicznymi, co nie daje ochrony przed wilgocią. Najbardziej narażone na przesiąkanie mogą być: źle wykonane uszczelnienie między ścianą a podłogą, złe uszczelnienie kratki ściekowej, nieszczelne fugi okładziny ceramicznej.

Istnieją cztery klasy obciążenia wilgocią. I klasa to krótkotrwałe obciążenie wilgocią rozbryzgową (łazienki, pomieszczenia sanitarne), II klasa to stałe obciążenie wodą bieżącą (pomieszczenia sanitarne z odpływami), III klasa zarezerwowana dla balkonów i tarasów, IV klasa to również stałe obciążenie wodą bieżącą bez spiętrzenia.

Izolacja przeciwwodna

Aby wykonać uszczelnienie, potrzebne są następujące materiały: mikrozaprawy, cement, kruszywo mineralne, powłoki żywicowe.

Współczesne materiały sprawiają, że okładziny można układać od razu na warstwie hydroizolacji. Nie trzeba tam wykonywać warstwy dociskowej, co sprawia, że nie jest konieczne podnoszenie podłogi nawet o kilka centymetrów.

Przygotowanie powierzchni

Dobre wykonanie izolacji to przede wszystkim wybranie właściwego jej rodzaju i użycie takich rozwiązań, które będą poprawne technologicznie. Bardzo istotnym etapem są też roboty przygotowawcze, czyli po prostu przygotowanie powierzchni i sprawdzenie, jakie ma ona parametry. W zależności od tego, jaki to jest rodzaj podłoża, sprawdza się nośność i stabilność, oczyszcza się ją z luźnych cząstek, także stare powłoki, które już nie leżą dobrze, wyrównuje się ją. Jeśli przyczepność miałaby być osłabiona, to także trzeba usunąć elementy za to odpowiedzialne.

Samo wyrównanie trzeba oczywiście zrobić za pomocą odpowiednich zapraw. Nośność powinno się sprawdzić np. gwoździem, aby ocenić, czy jest wystarczająca.

Socialmedia

Warte uwagi

Remont komina

Przewód kominowy rozpoczyna proces niszczenia od chwili, gdy będzie zamontowany. Dlatego trzeba wiedzieć, kiedy przychodzi czas na jego wymianę i jak taka wymiana powinna być prowadzona...