Zaprojektowałem kolorowe ścieżki

Udostępnij:

Jeśli sami ułożymy kostkę brukową będzie można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Wokoło domu ułożyć można duże połacie kostki i zaoszczędzić nawet kilka tysięcy. Jeśli tylko jesteśmy w stanie trochę popracować można będzie ułożyć sobie podjazdy i chodniki z kostki brukowej, które wyglądać będą wyjątkowo, będą charakteryzować się wieloma ciekawymi kolorami.

Jeśli wybierzemy dwa, trzy kolory będzie to wystarczająca liczba, by podkreślić oryginalny wzór jaki będziemy chcieli stworzyć.

Część z tych firm, które sprzedają kostkę przy zakupie 100 metrów kwadratowych zaproponuje nam bezpłatne projektowanie chodników. Trzeba się jednak liczyć z tym, że aranżacja taka może mieć walory wizualne, ale firma nie będzie dbała o ekonomię tego rozwiązania. Dlatego jeśli chcemy dbać o koszty można również samemu myśleć o projektowaniu i układaniu kostki. Do aranżacji ścieżek wąskich można postawić na taki wzór, który nie będzie wymagał docinania kostek.

Wyznacz podjazdy i chodniki

Podstawowa sprawa to wyznaczenie sobie chodników i podjazdów. Najlepiej będzie rozłożyć na próbę kostkę, ponieważ wtedy będzie można najlepiej zobaczyć jaki układ stanie się możliwy. Dodatkowo zostawiamy 10-15cm na obrzeży i krawężniki.

Korytowanie

Następnie wykonać musimy korytowanie, w ramach którego będzie usuwać się warstwę gruntu pod przyszłą nawierzchnię. Na wąskie chodniki wystarczy łopata, na szersze już lepiej będzie sięgnąć po koparkę. Usuwa się około 20-40 cm gruntu, im większe obciążenia w danym miejscu i grubsza kostka tym więcej ziemi trzeba wybrać, po oczyszczeniu dno trzeba wyrównać.

Niwelacja

Zanim ułożymy kostkę grunt będzie trzeba odpowiednią wyrównać. Tutaj musimy zastosować tłuczeń grubszy na dno i nieco drobniejszy na górę. Oczywiście samemu można go zamówić jedna wywrotka takiego tłucznia około 25 ton kosztować będzie mniej więcej 800 zł.

Oryginalna kostka brukowa

Zagęszczanie

Poszczególne warstwy podbudowy trzeba potraktować zagęszczarką, którą będzie można wypożyczyć. Trzeba będzie także wtedy zadbać o to, by osadzić obrzeża i wyznaczyć spadki oraz ułożenie poszczególnych krawężników.

Wykonanie podsypki

Kolejna sprawa to wykonanie podsypki pomiędzy podbudową. Do tego wydaje się, że najlepiej sprawdzi się piasek, który będzie miał około 3-5 cm.

Układanie kostki

Jeśli wykonujemy kostkę należy sięgnąć po produkty z trzech różnych palet. W ten sposób ułożenie będzie tak wykonane, że na całej powierzchni rozłożą się kostki z odmiennymi odcieniami. Kostkę trzeba układać z obszaru wykończonego. Najwytrzymalszą powierzchnię na podjazdach można uzyskać, jeśli kostka będzie prostopadle do kierunku jazdy, dodatkowo kontrolujemy w trakcie układania szerokość spoin i spadek układnej przestrzeni.

Układanie kostki – piękny ogród

Specjalistyczne firmy brukarskie za układnie kostki brać będą od 100 do 150 złotych za metr z materiałem. Kostki występują w wielu różnych kolorach obecnie oprócz standardowej szarej znajdziemy również kolory takie jak: czerwony, grafitowy, żółty, zielony, brązowy i pomarańczowy. Niektórzy producenci mają nam do zaproponowania również kostki, które mają melanż różnych kolorów, jednak takie kostki są nawet dwa razy droższe. Oczywiście w ofercie przygotowywane są także wszelkie dodatki uzupełniające takie jak krawężniki. Palisady z różnymi kształtami i oczywiście do tego obrzeża trawnikowe.

Socialmedia

Warte uwagi

Hydroizolacja pionowa i pozioma - sposób...

Hydroizolacja pozioma może wydawać się dość skomplikowanym rozwiązaniem, jeśli jednak będziemy przestrzegać zasad związanych z jej wykonaniem, efekt z pewnością nas usatysfakcjonuje...