Farby strukturalne

Udostępnij:

Wyróżniamy trzy podstawowe typy farb strukturalnych. Są to farby akrylowe, lateksowe i poliooctanowinylowo-lateksowe. Ich postać to gęsta, gotowa do użycia masa, a czasami proszek lub pasta, którą dodaje się do zwykłej farby lateksowej. Niektóre farby strukturalne tego typu dostępne są w postaci proszku i pasty, które trzeba zmieszać w celu samodzielnego przygotowania farby strukturalnej.

Różne proporcje składników pozwalają nam na uzyskanie farby strukturalnej o różnej fakturze. Farby akrylowe i lateksowe przepuszczają parę wodną, co chroni je przed zawilgoceniem. Są trwałe i zmywalne, więc można stosować je w miejscach narażonych na szczególne zabrudzenia. Nadają się do malowania wszelkiego rodzaju powierzchni betonowych, płytek, płyt drewnianych i podłóż kartonowo-gipsowych.

Przygotowanie ścian

Ściany powinny być odkurzone i powinny z nich być zmyte tłuste plamy. Wystarczy do tego woda z mydłem. Konieczne jest pokrycie ścian odpowiednim środkiem gruntującym. Należy go dostosować do rodzaju farby, która będzie wykorzystywana. Wszelkie luźne elementy podłoża należy usunąć i wypełnić masą tynkarską. Farby strukturalne mocno trzymają się ściany, tworzą jednolitą fakturę wyglądającą tak samo na całej pomalowanej powierzchni. Tynk nie powinien być malowany takimi farbami przez co najmniej 28 dni po położeniu.

Nakładanie farby strukturalnej

Pędzle, wałki, pistolety

Farby strukturalne można nakładać za pomocą pędzli, futrzanych wałków, pacek i szpachli. Niektóre farby pozwalają też na malowanie natryskowej. Sztuka malowania każe stosować jedno długie pociągnięcie wałka czy pędzla w celu uzyskania równomiernego ułożenia farby. Większe powierzchnie ściany należy wydzielać na części i malować po kawałku. Przy nałożeniu większej ilości farby strukturalnej możliwe jest uzyskiwanie wzorów na jej powierzchni. Można to uzyskać poprzez zastosowanie wałka fakturowanego lub pędzla-ławkowca. Należy pamiętać, że są to narzędzia tylko do fakturowania i nie należy ich moczyć w samej farbie.

Wskazówki praktyczne

Farby strukturalne mają tendencję do osiadania i zbijania się w grudki. Dlatego w czasie pracy z nimi należy je regularnie mieszać w sposób bardzo energiczny. Powinno się to robić dokładnie, zwracając szczególną uwagę na dno pojemnika, gdzie będzie się gromadzić dolomit lub inny materiał wykorzystywany w danej farbie strukturalnej. Ważne jest też, by powstrzymywać się przed malowaniem w temperaturze poniżej 8 stopni Celsjusza lub jeśli w czasie 4-6 godzin po zakończeniu malowania temperatura miałaby spaść do tego poziomu.