Izolacje przeciw wodzie i parze – folie hydroizolacyjne

Udostępnij:

Folie hydroizolacyjne są w stanie blokować wodę i parę, nawet jeśli napierają na nią pod dużym ciśnienie. Z tego powodu uważa się je za najlepsze rozwiązanie kwestii hydroizolacji w domu.

Folie płaskie

Folie hydroizolacyjne płaskie z wyglądu są bardzo podobne do folii ogrodniczych. Wyróżnia je jednak wysoka odporność mechaniczna oraz chemiczna, co jest niezbędne dla zachowania odpowiednich właściwości izolacyjnych. Kolorystyka folii płaskich jest dość jednorodna. Zazwyczaj są czarne, czasami ciemnoszare. Wykorzystuje się je najczęściej do wykonywania pionowych izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych dla fundamentów oraz dla ścian piwnic.

Z takich folii hydroizolacyjnych można ułożyć izolacje poziome na ławach fundamentowych poprzez układanie ich przed wymurowaniem ścian piwnic, umieszczając je pomiędzy zagłębioną w ziemi ścianą fundamentową oraz ścianą z parteru będącego już nad ziemi.

Tego typu folia nadaje się ponadto do wykonywania izolacji podłóg na gruncie. W takich przypadkach powinna znajdować się pod warstwą styropianu, a w przypadku ociepleń z wełny – pod wełna i na wełnie.

Właściwa izolacja przeciwwodna

Płaskie folie można wykorzystać przy montażu paneli podłogowych. Producenci paneli podłogowych zalecają jej położenie na betonowym podkładzie. Niektóre z takich folii są w stanie wygłuszać podłogi. Kładzie się wtedy dwie warstwy folii, a pomiędzy nie wtłacza się granulki styropianowe.

Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie takich folii do wykonania hydroizolacji w łazience. Chociaż płytki i inne wykończenia skutecznie izolują, to fugi w takich wykończeniach są już zwykle bardzo nasiąkliwe. Folie ochronią przed tym, co przedostanie się przez szczeliny.

Folie kubełkowe

Folie kubełkowe, czyli folie tłoczone, zazwyczaj mają barwę czarna lub brązową. Na ich powierzchni znajdują się zwykle regularne wytłoczenia. Są wyraźnie mocniejsze od swoich płaskich odpowiedników. Układa się je na ścianach i podłogach, koniecznie wytłoczeniem w kierunku do powierzchni izolowanej, by pomiędzy izolacją i powierzchnią powstały szczeliny pozwalające na spływanie wody oraz nieskrępowany ruch pary wodnej. Ze względu na duże znaczenie czynnika grawitacyjnego dla ruchu wody w takich konstrukcjach, folie kubełkowe stosuje się zazwyczaj na powierzchniach pionowych ścian piwnic czy ścian fundamentowych. Ma to sens ,kiedy dom jest otoczony drenażem. Rozwiązanie jest też bardzo skuteczne w przypadku tarasów i dachów zielonych.

Wysoka wytrzymałość takich folii pozwala na stosowanie ich do izolacji płyt fundamentowych od spodu.