Jak wygłuszyć pomieszczenie?

Udostępnij:

Rozwój technologiczny przyniósł człowiekowi wiele korzyści, ale ma to również swoje ciemne strony. Jednym z negatywnych efektów dynamicznego postępu cywilizacyjnego jest hałas - w pracy, na ulicy, w sklepie i niestety hałas w domu. Ten niekorzystny czynnik wpływa destruktywnie na nastrój i kondycję psychofizyczną człowieka i zwierząt. Jak sobie z nim radzić?

Pomieszczenie przyjazne akustycznie

W 2018 roku powstała pierwsza polska norma PN-B-02151-4:2015-06 odnosząca się od akustyki wnętrz. Od tej pory wszystkie nowocześnie zaprojektowane pomieszczenia, wyłączając obiekty szczególne, takie jak teatry lub sale koncertowe, muszą być wybudowane zgodnie z jej wytycznymi. Norma określa podstawowe wymagania, które mają zapewnić przyjazną akustykę w budynkach mieszkalnych, poprzez uniknięcie określonych błędów w trakcie budowy.

Nie dotyczy to jednak budynków powstałych wcześniej, w których mieszczą się biura, szkoły, instytucje publiczne i mieszkania prywatne. Nieustanny “koktajl dźwięków” atakujący uszy z otoczenia można jednak wygłuszyć również w starych kamienicach. Jak wygłuszyć pomieszczenie w bloku lub starym budownictwie? Jedną z metod jest zastosowanie paneli akustycznych.

Panele akustyczne

Wygłuszające panele to nakładane na ścianę lub sufit specjalne wykładziny, wykonane z materiałów absorbujących i rozpraszających dźwięki. Ich struktura redukuje pogłos oraz pochłania fale dźwiękowe przedostające się z zewnątrz. Jeszcze do niedawna takie rozwiązania spotkać można było jedynie w salach konferencyjnych lub studiach nagraniowych i telewizyjnych. Obecnie coraz częściej montuje się je zarówno w biurach i lokalach gastronomicznych, jak i w mieszkaniach prywatnych.

muteboards.pl

Jak wygłuszyć pomieszczenie łącząc funkcjonalność z estetyką?

Ciekawym pomysłem na to, jak wygłuszyć pomieszczenie, jest montaż na ścianach przypominających płaskorzeźby, trójwymiarowych paneli. O ile wykładziny wygłuszające instalowane w studiach nagraniowych, kojarzą się z profesjonalizmem i uporządkowaniem, to te montowane w mieszkaniach lub biurach, mogą wnosić do pomieszczenia atrakcyjny motyw wizualny.

Współczesne tendencje, by otaczać się materiałami przyjaznymi środowisku, zaowocowały pojawieniem się na rynku paneli akustycznych z surowców naturalnych. Produkuje się je ze skóry, drewna czy płótna. Wykładziny takie nie tylko spełniają swoją podstawową funkcję izolującą, ale wnoszą również do pomieszczenia pozytywną energię. Dobrym przykładem dekoracyjnych i funkcjonalnych modułów izolujących od hałasu są panele EHØ.

Drewniane panele akustyczne EHØ

Oryginalna forma trójwymiarowych modułów EHØ to połączenie funkcjonalności z estetycznym wzornictwem. Panele wykonywane są z buku lub dębu w czterech tonacjach kolorystycznych. Umieszczone na ścianie jak obraz lub płaskorzeźba, pełnią rolę dyfuzora oraz absorbera niepożądanych dźwięków. Niebanalna formuła tekstury pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i pomieszczeń aranżowanych we współczesnym stylu. Panele instalowane są na ścianach lub sufitach za pośrednictwem metalowych stelaży, a ich montaż nie wymaga specjalnych technicznych umiejętności.

Więcej...

Socialmedia

Warte uwagi

Betonowe pustaki szalunkowe

To stosunkowo tani materiał, który może z powodzeniem zastępować deskowanie ścian fundamentów czy piwnic. Drewno nam nie będzie potrzebne a prace dzięki temu przebiegną również...