Decyzja co do tego jaką kostkę wybrać na ogrodową ścieżkę a jaką w około domu to temat wielu rozważań jakie będzie trzeba podejmować. Trzeba pamiętać, że to będzie wybór, który dokonuje się raz na kilka lat. Na rynku jest obecnie wiele firm, które zajmują się produkcją kostki. Trzeba sprawdzić jakość firmy i wybrać taką, która gwarantować będzie nam odpowiedni poziom.

Nawet wybór najlepszej kostki nic nie da, jeśli wcześniej nie postaramy się również o stworzenie odpowiednich warunków i podłoża dla kostki. Teren musi więc być dobrze przygotowany do ułożenia. Jeśli szukamy producenta warto także zapytać czy będzie w stanie nam coś interesującego podpowiedzieć, gdy chodzi o wybór kostki oraz czy może nam zaproponować pomoc w doborze odpowiedniej estetyki.

Jak rozpoznać kostkę dobrej jakości?

Kostka brukowa będzie powstawać w procesie wibroprasowania w maszynie, która odpowiada za mieszanie, zagęszczanie i następnie sprasowanie masy składającej się z betonu oraz kruszyw. Przy wyborze kostki należy zwracać uwagę na jej gęstość. Gołym okiem trudno będzie jednak to sprawdzić, trzeba jedynie kontrolować czy kostka nie ma szczelin bądź tez ubytków. Niektórzy sprzedawcy pozwalają zrobić doświadczenie i przełamać kostkę. Wtedy jeśli masa się przełamie razem z zawartymi w niej kruszywami można oczekiwać, że kostka jest dobrze zagęszczona, jeśli będą odpadać pewne elementy to znaczy, że zagęszczenie jest słabe i kostka będzie mało wytrzymała oraz krucha. Jeśli kostkę kupujemy z niepewnego źródła to wtedy takie doświadczenie będzie trzeba koniecznie zrobić. Najczęściej sprzedawcy nie robią problemów i dają możliwość wykonania takich eksperymentów.

Wśród tych ważnych elementów, na które trzeba będzie także zwrócić uwagę będzie także grubość kostki na jaką chcemy się zdecydować. to ważne, ponieważ w zależności od planowanych obciążeń różna grubość będzie odpowiednia. W przypadku, gdy chodzi o teren, gdzie te obciążenia będą znaczące będzie trzeba zdecydować się na kostkę znacząco grubszą. Natomiast w przypadku chodników wystarczy 4cm. Przy obciążeniu pojazdami ciężarowymi trzeba będzie wybrać kostkę, która ma nawet 10 cm grubości.

Kostka brukowa do ogrodu

Ile kostki na podjazd, ile do ogrodu?

Zanim rozpoczniemy prace będzie trzeba przygotować sobie oczywiście odpowiedni projekt budowlany. To bardzo ważne, ponieważ od niego będzie zależeć to jak nasze przydomowe alejki będą wyglądać. Warto tutaj poprosić również o podpowiedzi fachowców, ponieważ przy dużych powierzchniach trudno będzie całościowo zaplanować wygląd podjazdów. Między innymi z tego powodu idealnym wyborem będzie pomoc profesjonalistów. Dzięki ich wsparciu będzie można oczekiwać, że nie tylko uda się wszystko estetycznie zaprojektować, ale będzie również szansa na to, że uda się wyznaczyć jak wiele kostki będzie potrzebnych. Można również oczekiwać, że w ten sposób nie będzie problemów z ciągłym docinaniem i sztukowaniem poszczególnych elementów.

Do wyboru do koloru

Wybierając kostkę będzie trzeba także zwracać uwagę na to jaki kolor będzie miała. To również ważne kryterium, szczególnie że obecnie producenci mają do zaoferowania coraz więcej interesujących propozycji i kostki od strony estetycznej mocno się zmieniły. Używane są rozwiązania, które sprawiają, że coraz częściej kostki mają postarzany charakter, wyróżniają się nawiązaniem do kamienia naturalnego. Dzięki temu tworzenie z nich nawierzchni sprawia, że estetycznie będą się one wyróżniać. Do ułożenia kostki warto będzie także zatrudnić dobrego brukarza, by mieć pewność, że wszystko zostanie dobrze zorganizowane, a kostka ułożona prawidłowo.