Jak chronić budynek przed wilgocią?

Udostępnij:

Trudno nie zgodzić się z tym, że wilgoć wpływa niekorzystnie na każdy element budynku. Może wypłukiwać niektóre składniki, a jednocześnie sprawia, że budynek nie jest tak trwały, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Oczywiście, mówimy o procesie, któremu można zapobiegać, a rozwiązaniem najskuteczniejszym wydaje się izolacja przeciwwilgociowa.

To właśnie ona ma chronić pozostałe elementy składające się na budynek i nie ma tu znaczenia, czy mamy do czynienia z wilgocią gruntową lub opadową, czy też z parą wodną. Izolacja tego rodzaju powinna się pojawiać przede wszystkim na ścianach piwnic, posadzkach oraz na ścianach fundamentowych.

Izolacja przeciwwilgociowa

Izolacje przeciwwilgociowe możemy dzielić na kilka sposobów, jednym z najważniejszych kryteriów jest zaś to, które odnosi się do kierunku, w jakim są one ułożone. Jeśli więc mamy do czynienia z izolacją, która uniemożliwia przedostawanie się wilgoci z gruntu, a także przed wodą opadową i gruntową, możemy mówić o izolacji pionowej. Ta jednak jest skuteczna przede wszystkim wówczas, gdy możliwe jest jej połączenie z izolacjami poziomymi. Zwykle układa się ją nie tylko po zewnętrznej, ale i po wewnętrznej stronie ścian fundamentowych, możemy jednak spotkać się z nią również po zewnętrznej stronie ścian piwnicy.

Ochrona przed wilgocią

Izolacja pionowa

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku izolacji pionowych, ich zadanie polega bowiem na zabezpieczaniu ścian przed kapilarnym podciąganiem wilgoci. Układa się je przeważnie na ławach fundamentowych, choć pojawiają się też na ścianach piwnic, pod stropem i pod posadzką, bezpośrednio na gruncie. Oczywiście, nie jest to jedyne kryterium, które bierze się pod uwagę, nie bez znaczenia jest bowiem również to, które uwzględnia posadowienie budynku w stosunku do tego, gdzie znajdują się wody gruntowe. Tu na pierwszy plan wysuwa się izolacja przeciwwilgociowa typu lekkiego, która jest stosowana w sytuacji, w której nasz budynek znajduje się powyżej wód gruntowych.

Izolacja przeciwwodna

Z kolei izolacja przeciwwodna ma miejsce wówczas, gdy budynek znajduje się poniżej lustra wody gruntowej, a także wówczas, gdy mamy do czynienia z gruntami nieprzepuszczalnymi. Izolacja tego rodzaju jest dość kosztowna, ma bowiem sens przede wszystkim wówczas, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie materiałów, dla których charakterystyczna jest duża szczelność oraz wytrzymałość na uszkodzenia o charakterze mechanicznym.

Nietrudno się domyślić, że wspomniane zróżnicowanie wymaga też stosowania różnych materiałów. Jeśli chcemy gruntować beton, zwykle sięgamy po emulsje asfaltowe, do dyspozycji mamy jednak również roztwory i lepiki asfaltowe, a także masy bitumiczne, które mogą pełnić rolę izolacji typu ciężkiego.

Socialmedia

Warte uwagi

Wykonanie izolacji termicznej

Aby w pomieszczeniach panował odpowiedni komfort termiczny, trzeba pokusić się o wykonanie dobrej izolacji i ocielenie wszystkich przegród. Złe wykonanie sprawi, że roczne rachunki za...