Jak chronić budynek przed wilgocią?

Udostępnij:

Trudno nie zgodzić się z tym, że wilgoć wpływa niekorzystnie na każdy element budynku. Może wypłukiwać niektóre składniki, a jednocześnie sprawia, że budynek nie jest tak trwały, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Oczywiście, mówimy o procesie, któremu można zapobiegać, a rozwiązaniem najskuteczniejszym wydaje się izolacja przeciwwilgociowa.

To właśnie ona ma chronić pozostałe elementy składające się na budynek i nie ma tu znaczenia, czy mamy do czynienia z wilgocią gruntową lub opadową, czy też z parą wodną. Izolacja tego rodzaju powinna się pojawiać przede wszystkim na ścianach piwnic, posadzkach oraz na ścianach fundamentowych.

Izolacja przeciwwilgociowa

Izolacje przeciwwilgociowe możemy dzielić na kilka sposobów, jednym z najważniejszych kryteriów jest zaś to, które odnosi się do kierunku, w jakim są one ułożone. Jeśli więc mamy do czynienia z izolacją, która uniemożliwia przedostawanie się wilgoci z gruntu, a także przed wodą opadową i gruntową, możemy mówić o izolacji pionowej. Ta jednak jest skuteczna przede wszystkim wówczas, gdy możliwe jest jej połączenie z izolacjami poziomymi. Zwykle układa się ją nie tylko po zewnętrznej, ale i po wewnętrznej stronie ścian fundamentowych, możemy jednak spotkać się z nią również po zewnętrznej stronie ścian piwnicy.

Ochrona przed wilgocią

Izolacja pionowa

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku izolacji pionowych, ich zadanie polega bowiem na zabezpieczaniu ścian przed kapilarnym podciąganiem wilgoci. Układa się je przeważnie na ławach fundamentowych, choć pojawiają się też na ścianach piwnic, pod stropem i pod posadzką, bezpośrednio na gruncie. Oczywiście, nie jest to jedyne kryterium, które bierze się pod uwagę, nie bez znaczenia jest bowiem również to, które uwzględnia posadowienie budynku w stosunku do tego, gdzie znajdują się wody gruntowe. Tu na pierwszy plan wysuwa się izolacja przeciwwilgociowa typu lekkiego, która jest stosowana w sytuacji, w której nasz budynek znajduje się powyżej wód gruntowych.

Izolacja przeciwwodna

Z kolei izolacja przeciwwodna ma miejsce wówczas, gdy budynek znajduje się poniżej lustra wody gruntowej, a także wówczas, gdy mamy do czynienia z gruntami nieprzepuszczalnymi. Izolacja tego rodzaju jest dość kosztowna, ma bowiem sens przede wszystkim wówczas, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie materiałów, dla których charakterystyczna jest duża szczelność oraz wytrzymałość na uszkodzenia o charakterze mechanicznym.

Nietrudno się domyślić, że wspomniane zróżnicowanie wymaga też stosowania różnych materiałów. Jeśli chcemy gruntować beton, zwykle sięgamy po emulsje asfaltowe, do dyspozycji mamy jednak również roztwory i lepiki asfaltowe, a także masy bitumiczne, które mogą pełnić rolę izolacji typu ciężkiego.

Socialmedia

Warte uwagi

(Nad)zwyczajna kostka brukowa

Kostka brukowa będzie się nadawać bardzo dobrze do utwardzenia podjazdów, tarasów, chodników wokoło domu czy ścieżek w ogrodzie. Dzięki temu, że dostępna jest obecnie w wielu...