Remont komina: kiedy potrzebna jest wymiana przewodów kominowych?

Udostępnij:

Przewód kominowy zaczyna niszczeć od momentu, gdy będzie zamontowany. Dlatego musimy wiedzieć, kiedy przyjdzie moment na jego wymianę i jak taką wymianę powinno się przeprowadzić. Mamy tutaj kilka wskazówek, które będą dotyczyć renowacji przewodów kominowych. Proces niszczenia rozpoczyna się w momencie, gdy komin zaczyna odprowadzać produkty spalania i jest to zupełnie naturalne.

Najszybciej niszczyć się będzie komin z cegły pełnej najwolniej zaś nowoczesne kominy ceramiczne oraz stalowe. Niszczeniu sprzyjać będzie między innymi temperatura. Wysoka w czasie naturalnego użytkowania niszczyć będzie strukturę wewnętrzną. Niska temperatura powoduje zamarzanie wilgoci penetrującej materiał i będzie prowadzić do rozsadzenia cegły lub pustaka ceramicznego. Nie bez znaczenia będzie również opad i agresywne związki ze spalin, które wychodzą z urządzeń grzewczych.

Sprawdzenie kiedy komin wymaga naprawy

Te wspominane czynniki oddziałują negatywnie na stan przewodów kominowych przede wszystkim na ich szczelność, która będzie podstawą dobrego działania. Najważniejsza jest szczelność tych przewodów, które odprowadzają produkty spalania z kotłów na paliwa stałe, kominków czy wolnostojących pieców a także spalinowych takich, którymi przepływają spaliny z gazowych albo olejowych urządzeń grzewczych.

Niedostateczna szczelność będzie mniej groźna, gdy chodzi o przewody wentylacyjne, które odprowadzają zużyte powietrze z kotłowni, łazienki czy kuchni, choć brak odpowiedniej wentylacji może także powodować inne problemy między innymi kłopoty z siłą ciągu kominowego, która jest konieczna do dobrej pracy urządzeń grzewczych z otwartym paleniskiem.

Stan techniczny komina

Metody uszczelniania przewodów

Szlamowanie

Polega na pokryciu wewnętrznych ścian przewodu specjalną masą. Można to przeprowadzić w kominach pracujących na sucho a więc powyżej 160 stopni Celsjusza. Zanim będzie się nakładać masę należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia takie jak zaprawa, która wystaje spomiędzy cegieł, kawałki cegieł, gruzu czy sadzy. W następnej kolejności w zależności od zaleceń producenta będzie trzeba zwilżyć komin wodą. Masę nanosi się gąbką przesuwaną wzdłuż ścianek komina

Wkład stalowy

Innym możliwym rozwiązaniem będzie renowacja poprzez zabezpieczenie specjalnymi wkładami kominowymi z użyciem blachy kwasowo, żaroodpornej. Trzeba pamiętać przy wyborze materiałów, że nie powinniśmy kierować się ceną, ale trzeba będzie zwracać uwagę na certyfikaty, jakie mają te elementy które kupujemy. Rodzaj i wielkość wybranego wkładu będą zależeć od rozmiaru przewodu kominowego jaki będzie się poddawać renowacji. W sprzedaży są elastyczne systemy kwasoodporne, które mają również stosowne certyfikaty. Po tym jak wkład zostanie umieszczony w przewodzie rozdmuchuje się strumieniem powietrza wtłaczanym pod ciśnieniem, dzięki czemu zostanie on dopasowany do ścian wewnętrznych nawet jeśli nie będą one idealnie gładkie. Dzięki temu wkłady będzie można skutecznie dopasować do tego komina jaki posiadamy w swoim budynku. Wykonywane są również na indywidualne zamówienie klientów.