Różnice między farbami akrylowymi a ftalowymi

Udostępnij:

Farby ftalowe to inaczej akrylowe. Różnica między nimi a akrylowymi odnosi się do rodzaju spoiwa, które do nich zastosowano. Farby akrylowe szybciej wysychają, nie robią się żółte i są odporne na działanie pogody. Natomiast w przypadku farby ftalowej można zaobserwować jej łatwiejsze rozlewanie się, stosunkowo łatwo się ją stosuje, ale za to nie da się jej stosować grubymi warstwami.

Jakie są jeszcze różnice między nimi?

Farby alkidowe to rodzaj farb rozpuszczalnikowych. Ich spoiwem jest roztwór żywicy ftalowej, natomiast za rozcieńczalnik działa benzyna lakowa w przypadku farb stworzonych na żywicach tłustych i półtłustych albo ksylen dla farb stworzonych na żywicach chudych. Farby akrylowe to te, dla których spoiwem są dyspersje akrylowe.

Właściwości farb ftalowych

Właściwości farb akrylowych są uzależnione od tego, jaki rodzaj i jaka ilość kwasów tłuszczowych znajduje się w cząsteczce żywicy alkidowej. Jedną z ich podstawowych cech jest to, że schną po przyłączeniu tlenu z powietrza. Nie powinno się ich stosować do malowania na alkalicznych powierzchniach (np. na świeżych tynkach), na powierzchniach cynku i stali ocynkowanej, także na farbach krzemianowo-cynkowych (najbardziej w wilgotnym środowisku), ponieważ mogą ulec zmydleniu. Negatywnie oddziałują na nie rozpuszczalniki i chemikalia. Dużym plusem jest fakt, że łatwo się je stosuje i dobrze się rozlewają.

Stosowanie farny ftalowej

Ich powłoki charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, ale po dłuższym czasie nieco matowieją, tracą blask. Te farby, które są oparte na żywicach alkidowych, mogą dobrze nawilżać podłoże. Nie powinno się ich stosować na grubych warstwach, ponieważ takie powłoki uniemożliwiają przedostawanie się tlenu, a to z kolei wpływa na dłuższe schnięcie. Żywice alkidowe nieco zmodyfikowane pozwalają uzyskać farby ftalowe o specyficznych właściwościach. Są to farby chlorokauczukowe, czyli modyfikowanie chlorokauczukiem.

Mają ogólne zastosowanie, krótko schną, są odporne na wodę, nie poddają się zanieczyszczeniom z atmosfery w dużo większym stopniu niż zwykłe farby ftalowe. Kolejnymi farbami uzyskanymi na podstawie zmodyfikowanych żywic alkidowych są farby winylowe, które są modyfikowane związkami winylowymi. Krótko schną, mają lepszą adhezję, są odporne na zanieczyszczenia z atmosfery w dużo większym stopniu niż zwykłe farby ftalowe. Ostatni rodzaj to farby silikonowe, czyli modyfikowane żywicami silikonowymi. Krótko schną, są wysoko odporne na temperaturę i działanie warunków atmosferycznych (mają obniżone kredowanie).