Rodzaje i zastosowanie folii hydroizolacyjnej

Udostępnij:

Folie hydroizolacyjne będą mocne, wytrzymałe i stosunkowo niedrogie. Jeśli zostaną one odpowiednio ułożone będą nam gwarantować dobrą ochronę budynków przed działaniem wilgoci. nic więc dziwnego, że coraz częściej są one wykorzystywane.

Cechy folii

Z wyglądu są one podobne do folii ogrodniczych. Są mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Mają ciemny kolor, wykonywane z tworzyw sztucznych, które nie będą doprowadzać do przepuszczania wilgoci, nawet jeśli dojdzie do takiej sytuacji, że będzie występowało bardzo duże ciśnienie. Takie folie stosuje się do ochrony ścian przed wilgocią.

Podstawowe rodzaje folii

- płaskie

- tłoczone

- płynne

Płaskie

Folie, które nazywane są foliami budowlanymi, ponieważ są często wykorzystywane na różnorakich placach budowy. Wykonane z polietylenu z dużą gęstością albo też poliolefinu i PCV. Grubość tych folii jest bardzo mała, ale charakteryzują się one bardzo dobrym poziomem wytrzymałości. Folie takie układane są na zakład, który ma być sklejony, zgrzany albo też połączony specjalnym zatrzaskiem. Na izolację wygodniej stosować będzie folie, które mają taśmę klejącą. Nim będą ułożone należy ścianę gruntować, oczyścić, wygładzić.

Zalety folii hydroizolacyjnej

Stosowanie płaskich folii

Płaskie folie przede wszystkim wykorzystuje się na izolacjach przeciwwilgociowych a także przeciwwodnych fundamentów, na izolacjach pionowych ścian piwnic, izolacjach na ławach fundamentowych. Mogą być także stosowane jeśli chodzi o izolację podłogi kładzionej na gruncie, gdy w domu nie będzie piwnicy oraz w momencie, gdy układa się panele na betonowej podłodze.

Tłoczone folie

Jeśli chodzi o folie tłoczone ich charakterystyczną cechą jest struktura, która ma wytłoczone kwadratowe albo też okrągłe wzory. Nazywane są one foliami guziczkowymi, albo kubełkowymi. Dzięki wzorom folia nie będzie przywierać do ściany, ale będzie tworzyć skutecznie przestrzeń odpowiadającą za wentylację. Takie folie są zdecydowanie mocniejsze i będą dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, niż to się dzieje w przypadku folii płaskich. Mocowanie tych folii będzie się odbywać z użyciem kołków.

Płynne folie

Folie płynne są przede wszystkim wygodnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie są słabo dostępne, ciasne albo w trakcie łączenia zróżnicowanych elementów. Zwykle to takie mieszanki, które po kilku sekundach oraz wyschnięciu będą już gotowe do skutecznego zabezpieczenia naszego budynku. Ich najlepszym sposobem nakładania jest oczywiście natrysk. Gwarantują one szczególnie dokładne pokrycie i wyjątkową szczelność.