Przegląd najpopularniejszych farb emulsyjnych

Udostępnij:

Jeśli zastanawiamy się nad malowaniem ścian i sufitów, najlepszym z obecnych dostępnie rozwiązań wydają się farby emulsyjne. Obecnie w sprzedaży dostępne są różne ich rodzaje, tak ich właściwości, jak i samo zastosowanie mogą być więc odmienne. Farby emulsyjne są farbami wodnymi, a w związku z tym właśnie woda jest w ich przypadku rozpuszczalnikiem.

Można je łatwo rozprowadzać, a one same nie tylko relatywnie szybko wysychają, ale i zapewniają dobre krycie. Najczęściej dzieli się je z uwagi na rodzaj spoiwa zastosowanego podczas ich produkcji.

Farby akrylowe

Gdy mamy do czynienia z farbami akrylowymi, oznacza to, że spoiwem jest w ich przypadku żywica akrylowa. Farby tego typu odznaczają się dobrymi właściwościami kryjącymi, są w stanie przepuszczać parę, a do tego po ich użyciu powstaje gładka powłoka. Można je czyścić choć podczas zabiegów pielęgnacyjnych wskazane jest wystrzeganie się ich szorowania, chyba, że producent dokona pewnej modyfikacji ich składu i wyraźnie to zaznaczy. Garby tego typu mają też delikatny połysk, co może być nieco kłopotliwe, jeśli mamy do czynienia z niezbyt równym podłożem.

Farby lateksowe

Jeśli w centrum naszego zainteresowania znajdują się farby lateksowe, musimy mieć na uwadze to, że produkuje się je przy wykorzystaniu spoiwa kauczukowego. Również one charakteryzują się elastycznością oraz tym, że przepuszczają parę, ich niekwestionowanym atutem jest jednak również odporność na zmywanie i zjawisko płowienia.

Odporne farby do malowania

Farby tego typu mogą być stosowane również w przypadku pomieszczeń dość wilgotnych, takich, jak choćby kuchnia oraz łazienka, a także tych z dużym natężeniem ruchu.

Farby winylowe

Farby winylowe zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że łatwo się je zmywa. Wykonuje się je na podstawie spoiwa z polichlorku oraz polioctanu winylu, należy jednak liczyć się z tym, że nie są one w stanie zbyt dobrze przepuszczać pary. Można na nie liczyć przede wszystkim wówczas, gdy wykorzystamy je w pomieszczeniach, które można przewietrzyć.

Farby lateksowo-akrylowe

Obecnie w sprzedaży są też dostępne farby lateksowo-akrylowe odporne nie tylko na wilgoć, ale nawet na uszkodzenia mechaniczne.

Socialmedia

Warte uwagi

Polbruk i ogród w stylu romantycznym

Ogród, znajdujący się obok domu, może okazać się doskonałym miejscem, w którym będzie się chętnie spędzało wolny czas. Jego rozmiar nie ma znaczenia – naprawdę istotne jest...