Zastosowanie folii hydroizolacyjnej

Udostępnij:

Jednym z bardzo ważnych elementów wykorzystywanych przy budowie każdego domu są folie hydroizolacyjne. Mają one różne rodzaje, dlatego pełnią też różne funkcje. Im bardziej będą wytrzymałe, tym lepiej uchronią przed nawodnieniem albo zawilgoceniem fundamentów, tarasów, ścian piwnic oraz innych elementów domu. Nawet jeśli odczują napór pod dużym ciśnieniem, to nie powinny przepuścić wody i wilgoci.

Komfort użytkowania domu już po budowie zależy m.in. od folii wysokiej jakości.

Rodzaje i zastosowanie folii hydroizolacyjnych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje folii hydroizolacyjnych: płaskie (podobne do folii ogrodniczej, ale dużo bardziej wytrzymałe), tłoczone (folie grube, mają niejednorodną fakturę, do izolowania fundamentów to folia fundamentowa).

Jeśli jednak brać pod uwagę bardziej szczegółowy podział, to można wyróżnić więcej rodzajów folii.

Folie budowlane najczęściej spotyka się je w kolorze czarnym. Wykorzystuje się je jako podkład do wylewki, szczególnie betonowej. Doskonale sprawdzają się przy przygotowywaniu podłoża pod płytki ceramiczne, gres, panele podłogowe, parkiet.

Funkcje folii hydroizolacyjnej

Folie izolacyjne dzielą się z kolei na dwa typy. To folie do izolacji poziomej. Są czarne, gładkie, wytrzymałe. Czasami stosuje się je jako zamiennik do papy izolacyjnej. Jeśli przygotowuje się wykop pod ławę fundamentową, koniecznie trzeba dno i boki wyłożyć folią hydroizolacyjną. Trzeba to zrobić z dużą starannością, ponieważ inaczej beton będzie ściekał do gruntu. Folie wywija się też po obu stronach wykopu.

Drugi typ to folie do izolacji pionowej. Są sztywne i tłoczone w geometryczne kształty (prostokąty albo ścięte stożki). Dzięki tym specjalnym tłoczeniom folia nie ma szans przywrzeć do podłoża na całej jego powierzchni, za to pozostanie między nimi mała szczelina, będąca niezwykle potrzebną przestrzenią wentylacyjną. Przez to woda spływa, a para wodna paruje. Folia to ochrona przed wilgocią, a tłoczenia to gwarancja cyrkulacji powietrza. Stosuje się ją do zabezpieczania izolacji pionowej fundamentów, ścian piwnic i fundamentów.

Folie paraizolacyjne są żółte, niebieskie albo białe, czasem mają aluminiowy dodatek. Wykorzystuje się je głównie na zamieszkałych poddaszach. Mają się znajdować między warstwą ocieplenia a płytami gipsowo-kartonowymi, bo zatrzymują parę wodną z wnętrza domu. Przy zakupie trzeba dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj folii wybrać. Im wyższej jakości, tym lepiej. Najlepiej, żeby była to folia atestowana. Dodatkowo zastosowanie taśm uszczelniających poprawia działanie folii.

Socialmedia

Warte uwagi

Equipe - marka i kolekcje płytek

Płytki ceramiczne to obecnie najbardziej popularny materiał wykończeniowy. Sprawdza się w łazience, kuchni, przedpokoju, a także salonie. Wśród wielu płytek, które można śmiało...