Kostka brukowa - czym różnią się kostki brukowe dostępne w sprzedaży?

Udostępnij:

Kostka brukowa odkąd zaczęła się pojawić i robić karierę dość znacząco się zmieniała, gdy chodzi o jej wygląd. Warto dowiedzieć się czym różnią się te kostki brukowe, które obecnie znajdują się w sprzedaży. Jeśli chcemy układać w ogrodzie kostkę brukową mamy do wyboru materiał, który jest rzeczywiście różnorodny. Na rynku dostępna będzie kostka brukowa, która ma różne wzory oraz kolory. Czym więc kostki różnią się między sobą.

Kształt kostki

Poza tymi doskonale nam znanymi, tradycyjnymi propozycjami pojawiają się także kostki, które imitują stary bruk albo także kostki w kształcie klinów, z których będzie można układać okręgi, wachlarze, łuki, rybie łuski. Mamy kostki, których kształt będzie nieregularny i będą się one dobrze wpisywać w ogrody, specjalne kostki geometryczne, które pasują do nowoczesnej architektury. Znajduje się w sprzedaży cała grupa kostek nazywanych ekologicznymi, które mają duże dystansowe wypusty. Tak przygotowane nawierzchnie są przepuszczalne i pozwalają na odprowadzenie wody opadowej do podłoża. Woda pozostaje w ogrodzie co sprawia, że zachowa się równowagę w środowisku.

Kształty kostek brukowych

Krawędzie

Kostki mogą być albo bez fazy albo też z fazą a więc takie ukośnie ścięte krawędzią, która będzie je ochraniać przed uszkodzeniami. Krawędzie mogą mieć formę ostrą, zaokrągloną, nieregularne obijane, które imitują naturalny kamień albo też stary bruk.

Powierzchnia kostki

Kostka tradycyjna będzie gładka, jednak widać, że pojawiają się coraz częściej kostki, które imitują kamień naturalny. Pojawia się tam szorstka powierzchnia, która pokryta będzie naturalnym kruszywem kwarcem, granitem czy bazaltem. Kruszywo to umieszczone w górnej części kostki wydobywane będzie na powierzchnię poprzez płukanie albo śrutowanie.

Kolor kostki

Poprzez użycie odpowiednio dobranych barwników będzie można uzyskać wiele różnych kolorów. Pojawiają się kostki szare, grafitowe, czerwone, brązowe, żółte, białe, zielone niebieskie. Niekiedy obecnie także melanż różnych kolorów. W trakcie ich produkowania dodaje się różnorakie składniki, które będą decydować o tym jaki kolor zostanie uzyskany.

Wielkość kostki

Najczęściej produkowane są obecnie kostki z grubością 6-8 cm. Pojawiają się także kostki, które mają niestandardowe rozmiary. Wielkość kostek może być różna od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli chodzi o oferty producentów są one coraz częściej dopasowywane do oczekiwań klientów i zmieniają się kształty i wielkości, które będzie można dowolnie ze sobą łączyć i dlatego będzie można mówić o wyglądającej nieco bardziej naturalnie.