Jaki efekt można osiągnąć z pomocą kostki brukowej?

Udostępnij:

Nawierzchnia wokół domu może być klasyczna i stanowić jedynie tło ogrodu, może jednak rzucać się w oczy i wyróżniać niezwykłym wzorem, fakturą lub barwą. Popularnością cieszą się szczególnie geometryczne wzory, łuki, części łuków i koła ułożone z kostek innej barwy lub faktury. Taki zasadniczo prosty zabieg prowadzi do sporego urozmaicenia nawierzchni ogrodowej, na podjeździe czy tarasie.

Umożliwia to bogata oferta kostek, która stale poszerza się o kolejne jej typy. Kostki różnią się barwą, odcieniami i fakturami, co pozwala wytyczać ścieżki, a także pięknie ozdabiać wybrane partie nawierzchni. Jak połączyć trwałość i funkcjonalność z pięknym wyglądem kostki?

Pomysł to tylko początek

Patrząc na powierzchnię, która jest do zagospodarowania, można łatwo wyobrazić sobie wzory i aranżacje. Rozległy obszar, który trzeba wybrukować, z pewnością lepiej będzie wyglądał ozdobiony wzorem lub przełamany kostką innego koloru. Istotne jest naturalnie zachowanie pewnej granicy – zbyt wiele wzorów, kolorów, kształtów na jednej nawierzchni stworzy męczące wrażenie chaosu i odwróci uwagę od wszystkiego innego - fasady domu, ogrodu. Warto podkreślić, że design kostek brukowych może także służyć do wydzielania części ogrodu – na przykład do subtelnego wskazania, gdzie kończy się podjazd a zaczyna część rekreacyjna.

Podążać za modą

Aktualny asortyment w sklepach oraz podejmowane przez inwestorów decyzje są w dużej mierze powodowane modą, aktualnymi trendami w wykańczaniu posesji. Aktualnie szczególnie mocno zaznaczają się nurt minimalistyczny oraz rustykalny. Pierwszy charakteryzuje się geometrycznymi, prostymi wzorami oraz oszczędnością kolorów.

Projekt kostki brukowej

Ułożone w tym stylu nawierzchnie mogą być bardzo ciekawe, pomimo wąskiego zakresu środków wyrazu. Z kolei rustykalna nawierzchnia charakteryzuje się krętymi ścieżkami i ciepłymi barwami. Wiele osób decyduje także, że najbardziej odpowiadają im klimaty klasyczne – rozległe podjazdy, place, powtarzalny motyw koła. Szczególnie przydatne w tworzeniu takich aranżacji są trapezowate kostki brukowe.

Solidne wykonanie

Naturalnie, obok estetyki i wyglądu niezwykle ważną funkcję pełni także solidność i funkcjonalność kostki. Pierwszym krokiem jest naturalnie wybór dobrej jakości produktu. Istotny będzie także sposób ułożenia i wykonanie całej aranżacji. Przy zaplanowanych wzorach każda pomyłka może łatwo prowadzić do zepsucia całej koncepcji. Nie każdy jest w stanie samodzielnie dopasować pozornie niepasujące elementy tak, by osiągnąć pożądanych wygląd nawierzchni. Warto prosić o pomoc fachowców, a niezależnie od tego, kto wykonuje projekt – ściśle trzymać się planu i dbać o detale wykonania.

Kładzenie kostki brukowej o nietypowym melanżu odcieni i kolorów wymaga używania równolegle kostek z trzech różnych palet. Chodzi o to, by wymieszać ze sobą wzory i nie dopuścić do powstania fragmentów psujących całość. Nie jest to proste, podobnie jak docinanie kostek o nietypowych kształtach półkola, łuku - dlatego warto prosić o pomoc osoby, które mają duże doświadczenie w tym zakresie.

Socialmedia

Warte uwagi

Rodzaje materiałów budowlanych

Materiały budowlane można klasyfikować na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest podział w zależności od przeznaczenia czyli konstrukcyjne, izolacyjne oraz instalacyjne. Materiały...