Kostka burkowa przy domu i w ogrodzie

Udostępnij:

Kostka brukowa to materiał niedrogi, praktyczny, wytrzymały i estetyczny, który ma szerokie możliwości jego zastosowania. Sprawdza się przed domem, jako ścieżka ogrodowa, wjazd do garażu czy powierzchnia tarasu. Będzie pasować do różnych aranżacji. Funkcjonalna i co ważne daje szerokie możliwości ciekawych rozwiązań.

Wybór kostki

W zależności od przeznaczenia nawierzchni, na której kostka będzie układna wybierać będzie można elementy z różną grubością a co za tym idzie także wytrzymałością. Inna będzie kostka dobra do ścieżki w ogrodzie inna na podjazd do garażu. Warto przede wszystkim w zależności od planowanego obciążenia myśleć o zastosowaniu różnych grubości kostki. Mamy w sprzedaży takie od 4 do nawet 10 cm.

Układanie kostki brukowej

Przygotowanie do układania kostki będzie przede wszystkim uzależnione od tego na jakim gruncie kostka będzie układana. Im bardziej wilgotne i mniej stabilne podłoże tym grubsza warstwa będzie nam potrzebna. Jeśli chodzi o przydomowe podjazdy czy ogrodowe chodniki i przy niewielkim obciążeniu wystarczy kilkanaście cm. Podbudowę taką może stanowić opcjonalna cienka warstwa piasku a także warstwa grubszego nieco żwiru, które muszą być dobrze ubite i właściwie wyprofilowane, co w tym przypadku oznaczać będzie, że trzeba zastosować 3% spadku.

Estetyka ułożenia

Proponowana nam obecnie kostka brukowa jest dostępna w bogatym wyborze kolorów oraz wzorów, dlatego właśnie będzie można z jej użyciem tworzyć ciekawe, zaawansowane aranżacje a nie tylko jednobarwne ścieżki jak przed laty. Przy odpowiednim projektowaniu będzie można potem zastosować komponowanie różnych barw i kształtów i to co uda się uzyskać będzie wyglądać rzeczywiście perfekcyjnie.

Dekoracje z kostki brukowej

Kostka brukowa a także różne jej wzory, które będą dzięki niej tworzone są estetyczne i funkcjonalne. Zbudowane z kostki linii, łuki czy okręgi mogą sprawić, że cała przestrzeń przed domem będzie wyglądać wyjątkowo, będzie można mówić o jej świetnej aranżacji. Dodatkowo fakt, że można wprowadzić więcej kolorów sprawia, że cała kompozycja będzie się rzeczywiście świetnie prezentować i powinna spełnić oczekiwania najbardziej wymagających.

Kostka brukowa będzie komponować się idealnie z zielenią, drewnem i cegłą. Zastosować będzie ja można zarówno w przypadku aranżacji nowoczesnych jak i takich klasycznych również tych w stylu retro. Wygląd bruku uzależnić trzeba od wyglądu całego otoczenia. Trzeba zwracać na to uwagę, ponieważ tylko w ten sposób będzie można uzyskać zadowalającą estetykę. Niektórzy sprzedawcy przy dużej ilości zamawianej kostki będą chcieli nam zaproponować również indywidualnie przygotowywane projekty, które zostaną skutecznie dopasowane do naszego terenu i dzięki temu będzie można przygotować ciekawe ułożenie.

Zastosowanie kostki brukowej

Kostka brukowa jest bardzo często i chętnie wykorzystywana, ponieważ jest to stosunkowo tani materiał, który będzie jednocześnie uniwersalny i pozwala uzyskać połączenie funkcjonalności i estetyki. Wykonywana jest ona z betonu, do którego w procesie produkcji dodaje się także inne materiały do uszlachetnienia i odpowiedniego zabarwienia kostki. Potem mieszankę formuje się i przycina, w wyniku czego powstają kostki, które mogą mieć praktycznie dowolny kształt i barwę, a krawędzie mogą być proste, zaokrąglone, albo też fazowane. Kostka nadaje się do wykładania chodników, tarasów, podjazdów, ścieżek. Można także wybudować schodki czy murki różnego rodzaju z małą architekturą ogrodową, która będzie uzupełniać skutecznie estetykę tego terenu.