Jak układać DACHÓWKI, by nie pospadały z dachów podczas wichury?

Udostępnij:

W naszym kraju coraz częściej dochodzi do silnych wichur, pojawiają się trąby powietrzne a także silne burze. Poważnie mogą uszkodzić konstrukcję budynków, szczególnie gdy chodzi o dachy. Jak więc będzie można zabezpieczyć dach przed zniszczeniem przez niebezpieczne zjawiska atmosferyczne?

Jak dochodzi do uszkodzenia dachu?

Silny wiatr, który przesuwa się po połaci dachu spowoduje spadek ciśnienia tuż nad jego powierzchnią. Prędkość wiatru, która będzie się zwiększać sprawi, że ten spadek będzie także większy i tam pojawi się siła ssąca, która zacznie wyciągać elementy pokrycia z powierzchni dachu. W pewnym momencie siła jest tak duża, że opory stawiane przez dachówki będą zbyt małe i nie są w stanie poradzić sobie z obciążeniami. Poderwane są przez wiatr i dochodzi do uszkodzenia pokrycia. Nawet mały ubytek będzie osłabiał konstrukcję i będzie początek dla reakcji łańcuchowej, która może doprowadzić do zniszczenia dachu.

Jak chronić się przed zerwaniem dachu?

O tym, że istnieje ryzyko zerwania dachu trzeba będzie myśleć już w momencie budowy. Odpowiednia konstrukcja a także dobór pokryć zmniejszy prawdopodobieństwo późniejszego uszkodzenia. Takim rozwiązaniem, które jest szczególnie polecane to dachówka ceramiczna. Jest to pokrycie ciężkie, które przygotowywane jest w małych formatach i staje się elastyczne. Siły ssące, które działają na dach muszą na początek pokonać siły ciężkości dachówki poza tym wartość siły będzie się rozkładać na mniejsze elementy i nawet jeśli jakiś element zostanie poderwany nie będzie miało to znaczenia dla pozostałych elementów. Uniesiona dachówka nie musi być wyrwana z pokrycia.

Trawłe dachówki

Jak mocować dachówki?

Specyficzny sposób mocowania dachówki ceramicznej sprawia, że nie będzie ona przytwierdzona do dachu sztywno, ale może się lekko poruszać i dlatego nawet lekkie uniesienie nie musi oznaczać uszkodzenia. W przypadku pokrycia wielkimi formatami jak blachą wyrwanie jednej części będzie niszczyć dużą połać dachu.

Inny sposób na zabezpieczenie dachu z użyciem dachówek to mocowanie ich z użyciem specjalnej klamry. Nie będzie to oczywiście całkowicie usuwać ryzyka uszkodzenia, ale zmniejszy to ryzyko znacząco. Zastosowanie klamer podwyższa graniczną siłę wiatru, która może powodować uszkodzenia. W Polsce nie znajdziemy przepisów, które mogą zmusić do wykonania klamer, obowiązuje jednak zalecenie producentów, by to zrobić.

Często dachówki mocowane są tylko na szczycie dachu w koszach i innych miejscach, które są najbardziej narażone na działanie wiatru. Często to poważny brak wiedzy oraz wyobraźni zarówno wykonawców jak i inwestorów. Na szczęście świadomość społeczeństwa się nieco zwiększa i dzięki temu inwestorzy sugerują obecnie stosowanie dodatkowych zabezpieczeń również po to, by unikać kosztów, które będą powiązane z naprawą uszkodzeń, szczególnie gdy dało się ich uniknąć.

Socialmedia

Warte uwagi

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał, który będzie przeznaczany do wykończenia nawierzchni zewnętrznych. Świetnie będzie się ona sprawdzać między innymi w ogrodowych alejkach...