Jak poprawnie układać dachówki płaskie - fachowe porady

Udostępnij:

Płaskie dachówki ceramiczne mają prostą formę i ciekawą stylistykę, dlatego inwestorzy chętnie się na nie decydują. Pokrycia z dachówek płaskich stają się jednak trudniejsze do wykonywania niż te z dachówek falistych. Jak unikać błędów wykonawczych i co zrobić, by dach stawał się wizytówką dla domu?

Każda dachówka ceramiczna ma swoją specyfikę. Ze względu na formę, kształt czy wielkość oraz rozwiązania konstrukcyjne poszczególne modele odpowiadać będą wymaganiom danych obiektów i upodobaniom inwestorów.

Od jakiegoś czasu sporym zainteresowaniem cieszą się płaskie dachówki, które są przede wszystkim bardzo modne, mają również świetne walory techniczne. Okazuje się, że płaskie dachówki nie są proste do układania, warto się dobrze przygotować, by zagwarantować sobie ich komfortowe układanie bez błędów.

 

Jak przygotować dach?

Więźba dachowa to podstawa dla prawidłowo wykonanego dachu. Wykonywana będzie z drewna najczęściej z drzew iglastych, sosny i świerku. Odpowiednie suszone oraz strugane elementy więźby będą robione z takich gatunków, które wytrzymują dziesięciolecia bez konieczności impregnowania. Ważne będzie również to, by konstrukcja była liczona pod ciężar pokrycia. W całym procesie trzeba rozmierzyć dach, odległości i kąty muszą być równe a niedoskonałości muszą być wyprowadzone. Na przygotowanym dobrze poszyciu uda się dobrze wykonać i równo położyć dachówkę. Bez tego przygotowania się to nie uda.

Rozmierzenie połaci

Prawidłowe rozmierzenie dachu pozwala uzyskać zadowalający efekt od strony estetycznej i połać dachowa będzie dobrze ułożona. Jeśli chcemy rozmierzyć dach należy sprawdzić równoległość kalenicy do okapu oraz prostopadłość do okapu a także wyznaczyć rozstaw łat i średnią szerokość krycia. Czynności takie odpowiadają za rozplanowanie płaci. Średni rozstaw powinno się wyliczyć przez ułożenie dachówek w rozsunięciu i zsunięciu. Ważne będzie również ustawienie łat, będzie trzeba je rozmierzyć i rozrysować przez poprowadzenie linii, według której będzie się montować łaty.

Sposób układania dachówek

Układanie dachówek

Wybierać dachówkę płaską trzeba będzie mieć świadomość, że pokrycie jest wykonane prawidłowo, ale w takiej sytuacji również może istnieć sytuacja, w której patrząc pod pewnym kątem będą pewne nierówności. Wynika to z procesu wypalania, w trakcie którego glina, z której przygotowuje się dachówkę będzie ulegać małym zniszczeniom. Powstały efekt można zniwelować. Można w tym celu zmieniać ułożenie poszczególnych dachówek, tak by stworzyć rozwiązanie, które będzie zmniejszać te istniejące niedoskonałości.

Trudne miejsca

Na dachu znajdują się trudne miejsce, w których ułożenie dachówki będzie trudniejsze. Przy oknach dachowych problemy pojawiają się przede wszystkim w związku z obróbką ciągłą, która jest przygotowana pod kątem dachówki zakładkowej falistej i nie ma jednocześnie podszlifowania dachówek od spodu. W wyniku takiego działania wystający rant czy gąbka unosząca dachówkę stworzy nierówność. Jeśli chcemy tego uniknąć trzeba zagłębić korytarz w łatach, dzięki temu opadnie w dół. Podobny zabieg wykonuje się przy dachówce karpiówce.

Socialmedia

Warte uwagi

Ważne w trakcie budowy komina

Każdy komin a więc również system kominowy musi spełnić konkretne wymagania jakie określone będą w warunkach technicznych. Zgodnie z nimi obudowa komina musi być wykonana z niepalnych...