Solidne płytki na taras. Płytki zewnętrzne, drewnopodobne, betonowe

Udostępnij:

Taras to miejsce typowo wypoczynkowe. Bardzo chętnie spędzamy na nim czas, szczególnie w ciepłe i słoneczne dni. Meble tarasowe, fotele podwieszane czy też wygodne siedziska z palet, sprzyjają relaksowaniu się. Jednak taras to nie tylko meble, dekoracje i przytulne dodatki. To również podstawowe wyposażenie, jakim są przede wszystkim płytki. Jeśli taras nie będzie posiadał odpowiedniej izolacji oraz zabezpieczenia wierzchniego wówczas możemy ostatecznie mieć z nim więcej problemów, niż korzyści.

Jaką grubość powinny mieć płytki na taras?

Bardzo ważnym kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę wybierając płytki na taras, jest ich grubość. Jaka jest najbardziej optymalna? Tak naprawdę nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Dużo bowiem zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału wykonane są płytki. Płytki klinkierowe oraz ceramiczne, zazwyczaj mają grubość od 10 mm do 15 mm. Płytki gresowe są natomiast nieco solidniejsze pod tym względem i mają aż 20 mm. Nadają się one na tarasy wentylowane, ale można je wykorzystać również zamiast płyt chodnikowych w swoim ogrodzie. Takie płytki są podobne do płytek kamiennych, pod względem grubości.

Jaką wielkość powinny posiadać płytki tarasowe? To kolejne pytanie, na które nie można udzielić bezpośredniej odpowiedzi. Jeszcze kilka lat temu najpowszechniejszym wyborem były płytki o wymiarach 30x30. Obecnie natomiast stosuje się większe płytki, chociaż o wymiarze 40x40. Na rynku dostępne są jednak i większe modele, przykładowo 60x120 lub 20x120. Płytki gresowe mają natomiast format 60x60. Warto zastanowić się również nad płytkami układanymi w specjalny sposób, bez konieczności nakładania fug. Fugi z czasem mogą niszczeć, dostaje się również pod nie woda i wówczas taras traci na swoich pierwotnych właściwościach. To sprawia, że jego kondycja znacznie się pogarsza. Dobrze jest zatem pomyśleć o takim rozwiązaniu, czyli o wspomnianym już wcześniej tarasie wentylowanym.

taras

Płytki na taras: RODZAJE

Biorąc pod uwagę rodzaje płytek tarasowych warto skupić się na tym, z jakiego materiału są one wykonane. Popularne płytki gresowe, są produkowane z tzw. kamionki szlachetnej. W jej skład wchodzą takie elementy jak: piasek kwarcowy, glina, kaolin, szamot oraz skaleń. Jaki są zalety tego materiału? Wykazuje on między innymi dużą odporność na uszkodzenia, są także mrozoodporne, nie niszczą ich szkodliwe czynniki atmosferyczne i cechują się również niską nasiąkliwością. Płytki gresowe mają różnorodną kolorystykę dzięki temu, że dodaje się do nich pigmenty. Mają także różną wielkość, choć popularne są 60x60. To co skłania klientów do ich zakupu to bez wątpienia ich niska cena oraz dość duża dostępność na rynku. Takie płytki mogą imitować bez problemu kamień, beton lub też drewno. Gres nieszkliwiony szczególnie poleca się na tarasy, ponieważ jest on antypoślizgowy.

Płytki na taras mogą być również wykonane z kamienia. To co może okazać się dla nas minusem, to dość wysoka cena kamienia. Jednak w parze z wysoką ceną, idzie także wysoka jakość materiału i jego elegancki wygląd. Takie płytki powstają między innymi z piaskowca, bazaltu czy też granitu. Mają wysoką trwałość, są odporne na działanie wody i stosunkowo łatwe w czyszczeniu. Oczywiście kamień powinien być regularnie impregnowany, jednak o każde pokrycie tarasowe w gruncie rzeczy trzeba dbać. Niewiele osób niestety stać na takie rozwiązanie jednak poszukując najwyższej jakości, z pewnością warto zwrócić uwagę właśnie na kamień naturalny.

Płytka klinkierowa jest bardzo popularnym rozwiązaniem, które może zachwycić nas pod względem estetycznym. Ich kolorystyka oscyluje bowiem wokół wypalanej cegły, pasuje zatem idealnie do domów nowoczesnych, ale i tych tradycyjnych. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody oraz słońca. Niestety to także dość kosztowne rozwiązanie. Aby nie nasiąkały one wodą, powinny być poddawane impregnacji.

Ostatnią możliwością z jakiej możemy skorzystać, są płytki betonowe. Nie są one płytkami standardowymi, są zdecydowanie cięższe. Nie układa się ich również na klej tylko na specjalnym podłożu, które wykorzystuje się również do układania kostki brukowej. Są one bardzo wytrzymałe, dobrze prezentują się na tarasie i nie są przesadnie drogim rozwiązaniem.

Liczne modele płytek tarasowych, można znaleźć między innymi w sklepie: https://modnalazienka.pl/. Niezależnie od wyboru rodzaju płytek, bardzo ważne jest ich odpowiednie położenie oraz regularna impregnacja powierzchni.