Błoto, kurz, wykwity, zielony nalot, plamy z oleju – to wszystko może szpecić naszą kostkę w około domu. Do usunięcia takich elementów nie zawsze wystarczy woda. Czasem konieczne będzie wykorzystywanie specjalistycznych środków. Ścieżki i podjazdy wokoło domu najczęściej wykłada się kostką brukową najczęściej betonową, każdy właściciel posesji chciałby by jak najdłużej wyglądała ona jak nowa.

Tymczasem nawet po jej ułożeniu dość szybko mogą się tam pojawić plamy i zabrudzenia. Jeśli nie będziemy ich systematycznie usuwać tworzą się osady, które zmieniają kolor kostki brukowej i mogą ułatwiać rozwój mchów, grzybów czy glonów. Zdarza się także, że z samochodu wyciekać będzie olej i wtedy również pozostaną plamy, których czyszczenie nie będzie proste. Zabrudzenia na kostce mogą powstać również w trakcie pracy nad elewacją domu. Resztki tynku zewnętrznego, farby i elewacji często nie będą od razu usuwane i to największy błąd, ponieważ potem ich pokonanie okaże się już szczególnie trudne.

Mycie nawierzchni z betonu

Do skutecznego usuwania zabrudzeń najlepiej będzie wykorzystywać rozwiązania generujące wysokie ciśnienie, jeśli mają one również specjalną przystawkę do płaskich powierzchni będą się świetnie sprawdzać. do różnych nalotów i plam trzeba będzie odpowiednio dobrać środki czyszczące. Zabiegi prowadzimy regularnie wiosną i jesienią. Osad i piasek trzeba usuwać strumieniem punktowym. Wysokie ciśnienie może jednak z łatwością uszkodzić kostkę, dlatego trzeba będzie uważać w trakcie pracy. Lepiej tutaj wybrać wysokie ciśnienie i dużą szerokość strumienia wody. Wtedy czyszczenie będzie przebiegać sprawnie, szybko, dokładnie i nie będzie obaw o uszkodzenie kostki. Około 100 metrów kwadratowych wyczyści się w ciągu 20 minut.

Czyszczenie kostki betonowej

Jeśli pojawiają się białe wykwity na kostce trzeba wiedzieć, że to naturalne przejściowe zjawisko. Powodują je związki wapnia, które znajdują się w cemencie, rozpuszczają się w wodzie, a po odparowaniu tworzą na kostce trudny do usunięcia biały nalot z soli wapnia o różnej intensywności. Z reguły producent będzie nas ostrzegał o tym, że przez okres 24 miesięcy będą istniały takie właśnie wykwity. Zamiast walczyć z nimi często po prostu trzeba się uzbroić w cierpliwość. Zanikają one samoczynnie po około 3 latach a naturalne promienie słońca, deszcz i wiatr będą temu sprzyjać. Można ten proces walki z wykwitami poprawić poprzez używanie mycia pod dużym ciśnieniem. Jeśli efekt nie będzie zadowalający warto włączyć środki kwaśne na bazie związków organicznych. Jednak trzeba uważać, by nie skorodować takiej powierzchni. Zielone naloty na kostce powstają w formie grzybów, pleśni, mchów i najczęściej będą widoczne na powierzchniach zawilgoconych i zacienionych, które praktycznie nie mają kontaktu ze słońcem. Jeśli będzie źle wykonana podbudowa i na kostce gromadzi się woda to również może sprzyjać pojawieniu się takich zielonych nalotów.

Plamy z oleju raczej nie uda się zmyć strumieniem wody z wysokim ciśnieniem. Tutaj będzie trzeba myśleć o zastosowaniu specjalnych środków czyszczących, które nanosi się na powierzchnię według zaleceń producenta i po kilku minutach powinno się go dokładnie spłukiwać. Usuwanie tłustych plam będzie można także zlecić profesjonalistom, którzy mają specjalny sprzęt, który im to ułatwia i zagwarantuje, że będą w stanie wykonać oni bardzo dobrze takie działanie, pokonają nawet najtrudniejsze do usunięcia plamy, których osobie niewprawionej trudno będzie pokonać, dlatego pomoc specjalistów będzie potrzebna.