Czym kierować się wybierając komin zewnętrzny?

Udostępnij:

Jeśli jest brak wolnego szachtu kominowego w budynku albo jest on rozmieszczony niekorzystnie będzie to problem, który rozwiązać będzie można poprzez zestawienie komina zewnętrznego. Wybór dobrego systemu będzie procentował spokojnym użytkowaniem przez wiele lat. Kominy odprowadzają gazy spalinowe z palenisk i doprowadzają do procesu spalania odpowiednią ilość tlenu.

Tym kominem nie będzie można jednocześnie odprowadzać spalin i dostarczać tlenu. Wyjątkiem będzie przygotowane specjalnie rozwiązanie, w którym będzie system powietrzno spalinowy. Jeśli zakłócona będzie jedna z tych ról to może być to tragiczne dla zdrowia ludzkiego. Jeśli komin zostanie źle zbudowany dojść może do sytuacji, w której będzie większa strata energii cieplnej i tym samym więcej będzie się wydawać na paliwo. Do odpowiedniego funkcjonowania tego elementu ważny będzie także ciąg, który będzie pojawiał się na skutek ciężaru gorących spalin i powietrza. Rodzaj komina uzależniony jest od gatunku kotła i paliwa jakie będzie wykorzystywane. Wymiary uzależnia się od mocy i rodzaju kotła.

Kominy murowane powoli wychodzą z użycia, ponieważ będą one ulegać stosunkowo szybkiej degradacji. Najbezpieczniejszym materiałem może tutaj być stal kwasoodporna, która będzie dobrze się sprawdzać w momencie, gdy opalamy gazem, olejem czy paliwem stałym. Na rynku pojawiają się rozwiązania ceramiczne. Na ogół kominy będą się kojarzyć z wnętrzem mieszkania, jeśli jednak brak jest wolnego szachtu zamiast przebudować cały dom lepiej będzie wprowadzić komin zewnętrzny.

Systemy kominowe ceramiczne

Zalety ceramiki w budownictwie są znane powszechnie. Klasyczne rozwiązanie przywodzi na myśl czasy dawnego budownictwa solidnego. Kominy ceramiczne składają się z rur kamionkowych, izolacji ogniotrwałej, wełny mineralnej oraz pustaka keramzytowego. Budowa taka pozwala pracować na temperaturze nawet 600 stopni. Rozwiązania ceramiczne sprawdzają się właściwie przy każdym rodzaju paliwa, rury kamionkowe będą odporne na pożary sadzy.

Konstrukcja komina zewnętrznego

Skonstruowanie takiego właśnie komina będzie skomplikowane i będzie potrzebne jego dodatkowe obudowanie. Bez wolnego szachtu nie będzie się dało używać ceramiki. Ze względu na dużą wagę potrzebny jest odpowiedni fundament, dodatkowo komin ceramiczny może być wyłącznie ustawiony pionowo, nie może zmieniać kierunków.

Kominy stalowe dwuścienne

To niezwykle lekkie konstrukcje, które nie będą wymagać budowania fundamentów. Można będzie mocować do wybranej ściany domu. Dużą zaletą będzie również to, że nie będzie trzeba robić obudowy, ta obudowa będzie zrobiona z płaszcza ze stali szlachetnej. Kominy wykonywane w tej technologii to samodzielna struktura, która nie wymaga stosowania elementów ceramicznych. Płaszcz będzie przygotowany z blachy kwasoodpornej.

Kominy stalowe jednościenne

Systemy jednościenne nie będą działać samodzielnie, to zawsze wkłady, które wymagać będą również wolnego szachtu. Umieszczane są w obudowie murowanej. Rozwiązanie takie można zastosować w momencie, gdy mamy w planach jakiś remont i modernizację systemów kominowych. To opcja gwarantująca szczelność, dlatego nawet przy starym szachcie można wykorzystać nowoczesny kocioł.