Czym kierować się wybierając komin zewnętrzny?

Udostępnij:

Brak wolnego szachtu kominowego w budynku albo niekorzystne rozmieszczenie to problem, który będzie można rozwiązać stawiając komin zewnętrzny. Wybór odpowiedniego systemu będzie procentował spokojnym użytkowaniem przez wiele lat. Kominy odprowadzają gazy spalinowe z domowych palenisk i będą doprowadzać odpowiednią ilość tlenu do procesu spalania.

Tym kominem nie można jednocześnie odprowadzać spalin i dostarczać tlenu. Wyjątkiem będzie specjalnie przygotowywane rozwiązanie, w którym jest system powietrzno – spalinowy. Jeśli zakłóci się którąś z tych ról to może być tragiczne dla zdrowia ludzkiego. Jeśli komin będzie źle zbudowany może dojść do sytuacji, w której będzie strata energii cieplnej i tym samym więcej będzie się wydawać na paliwo. Do poprawnego funkcjonowania tego elementu bardzo ważny będzie ciąg, który tworzy się na skutek różnicy ciężaru gorących spalin i powietrza. Rodzaj komina będzie zależeć od gatunku kotła i paliwa jakie będzie się wykorzystywać. Wymiary będą uzależnione od mocy i rodzaju kotła.

Budowa komina zewnętrznegoKominy murowane powoli wychodzą z użycia, ponieważ ulegają one szybkiej degradacji. Najbezpieczniejszym materiałem okazuje się być stal kwasoodporna, która będzie sprawdzać się w przypadku opalania gazem, olejem jak i paliwem stałym. Na rynku pojawiają się także rozwiązania ceramiczne. Na ogół kominy kojarzą się z wnętrzem mieszkania, jeśli jednak nie ma wolnego szachtu i chce się ominąć przebudowę całego domu dobrym rozwiązaniem jest komin zewnętrzny.

Systemy kominowe ceramiczne

Zalety ceramiki w budownictwie znane są powszechnie. Klasyczne rozwiązanie przywodzi na myśl czasy dawnego, solidnego budowania. Kominy ceramiczne składają się z rur kamionkowych, izolacji ogniotrwałej, wełny mineralne oraz pustaka keramzytowego. Budowa taka pozwala pracować kominowi nawet przy temperaturze 600 stopni. Rozwiązania ceramiczne sprawdzają się praktycznie przy każdym rodzaju paliwa, rury kamionkowe są natomiast odporne na pożary sadzowe.

Przygotowanie takiego komina jest jednak skomplikowane, wymaga dodatkowego obudowania. Bez wolnego szachtu nie będzie się dało użyć ceramiki. Ze względu na dużą wagę kamionki będzie także potrzebny stabilny fundament, dodatkowo komin ceramiczny może być prowadzony wyłącznie pionowo nie da się zmieniać kierunków.

Systemy kominowe stalowe dwuścienne

To niezwykle lekki konstrukcje, które nie będą wymagać fundamentów. Można je mocować bezpośrednio do wybranej ściany domu. Dużą zaletą będzie to, że nie trzeba obudowy, będzie on stworzony przez płaszcz ze stali szlachetnej. Kominy wykonywane w takiej technologii to struktura samodzielna, która nie będzie wymagała ceramicznych materiałów. Płaszcz wykonuje się z blachy kwasoodpornej.

Systemy kominowe stalowe jednościenne

Systemy jednościenne nie działają samodzielnie, są to wkłady, które wymagają również wolnego szachtu. Umieszcza się je w obudowie murowanej. Takie rozwiązanie będzie można zastosować w przypadku, gdy realizuje się jakiś poważny remont i modernizację starych systemów kominowych. Jest to szczelna opcja, dzięki czemu będzie można wykorzystać stary szacht kominowy i do tego podłączyć nowoczesny kocioł.