Płaskie dachówki ceramiczne mają wygodną, prostą formę i dobrze się prezentują. Dlatego właśnie inwestorzy na to rozwiązanie chętnie się decydują. Pokrycia z dachówek płaskich są jednak trudniejsze do realizowania niż pokrycia z dachówek falistych. Jak można będzie uniknąć błędów i co zrobić, by dach mógł być wizytówką dla domu?

Oczywiście każda dachówka ceramiczna ma swoją specyfikę. Ze względu na formę, kształt czy wielkość a także rozwiązania konstrukcyjne poszczególne modele są dopasowane do różnych oczekiwań ze strony inwestorów. Dachówki płaskie wybierane są chętnie przede wszystkim dlatego, że okazują się być modnym rozwiązaniem i jednocześnie mają również doskonałe warunki techniczne. Płaskie dachówki nie będą proste do układania dobrze będzie się przygotować do tego, by zagwarantować sobie komfortowe ich układanie bez błędów.

Przygotowanie dachu przed układaniem

Więźba dachowa to podstawa do dobrego przygotowania dachu. Wykonuje się ją z drewna iglastego sosny oraz świerku. Istotne będzie odpowiednie suszenie a także struganie elementów więźby dachowej. Powinno się ją przygotowywać z takich gatunków, które przez wiele lat będą utrzymywać dobry stan bez konieczności specjalistycznego impregnowania. Ważne będzie także, by więźba została przygotowana pod kątem ciężaru zastosowanego pokrycia. W całym procesie musimy dokonać rozmierzenia dachu, by odległości i kąty były równe. Trzeba będzie także usuwać wszelkie niedoskonałości. Na przygotowanym poszyciu, jeśli będzie dobrze realizowane uda się wykonać równo dachówkę. Bez tego przygotowania nie będzie to możliwe.

Remont dachu

Rozmierzenie połaci

Odpowiednie rozmierzenie połaci dachu będzie bardzo ważne, ponieważ wtedy można oczekiwać, że jej ułożenie będzie odpowiednie. Rozmierzenie dachu wymaga sprawdzenia równoległości kątów pomiędzy kalenicą a okapem i prostopadłości do okapu, wyznaczać będzie trzeba także rozstaw łat oraz średnią szerokość krycia. Czynności takie będą odpowiadać za rozplanowanie połaci. Średni rozstaw musimy wyliczyć przez ułożenie dachówek w rozsunięciu oraz zsunięciu. Ważne oczywiście jest także ustawienie łat, należy je rozmierzyć oraz rozrysować poprzez wykonanie linii, według której będzie można montować łaty.

Jak układać dachówki

Wybierając dachówkę płaską musimy pamiętać, że pokrycie będzie wykonane prawidłowo, ale mimo tego mogą występować pewne nierówności. Będzie to wynikać z procesu wypalania, w czasie którego glina będzie ulegać niewielkim zniszczeniu. Powstały efekt będzie można skutecznie zniwelować. Można w takim celu zmieniać ułożenie poszczególnych dachówek, ponieważ dzięki temu będzie można osiągnąć zadowalający efekt, gdy chodzi o minimalizowanie istniejących nierówności.

Trudne miejsca

Na każdym dachu znajdują się także trudne miejsca, w których układanie poszczególnych dachówek może być trudniejsze. Przy oknach dachowych może istnieć problem związany z obróbką ciągłą, która przygotowywana będzie pod kątem dachówki zakładkowej falistej i jednocześnie nie ma podszlifowania dachówki od jej spodniej części. W wyniki takiego działania wystający rant czy gąbka mogą unosić dachówkę i pojawi się nierówność. Jeśli tego będziemy chcieli uniknąć powinno się zagłębić korytarz w łatach i dzięki temu opadnie w dół. Podobny zabieg będzie przy dachówce karpiówce.