Panele dekoracyjne z drewna - hit czy kit?

Udostępnij:

Drewno na ścianach wcale nie odeszło w zapomnienie. Ba, coraz chętniej się do niego wraca! Jest oryginalne i nadaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Jakie wybrać zatem panele dekoracyjne z drewna, by uzyskać niepowtarzalną aranżację w naszym zaciszu domowym?

Drewno to ponadczasowy materiał. Wykorzystać je można praktycznie do wszystkiego - począwszy od stylowej dekoracji podłóg, na oryginalnych ściennych  zdobieniach kończąc. Panele dekoracyjne z drewna nie kojarzą się już z aranżacją stosowaną w ubiegłym wieku. Projektanci tworzą coraz to nowocześniejsze, minimalistyczne, ale i nader eleganckie projekty, które mogą gruntownie i efektownie  przemienić nasze wnętrza. Na jakie panele warto się zdecydować?

Rodzaje drewna na ścianie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli dekoracyjnych z drewna. Różnią się one przede wszystkim wyglądem, ale i zastosowaniem czy właściwościami. No właśnie, jakie zatem są odpowiednie do poszczególnych wnętrz?

Na panele wykonane z sosny, czyli drewna miękkiego, nie powinniśmy decydować się przede wszystkim w kuchni, łazience czy przedpokoju. Ten rodzaj materiału jest bardzo podatny na uszkodzenia i zadrapania, dlatego najlepiej zastosować go w zaciszu sypialni. Jeśli chcemy takimi panelami upiększyć nasz salon, warto zdecydować się również na bardziej wytrzymałe drewno, takie jak: dąb, jesion czy egzotyczny teak, eukaliptus lub merbau. Te ostatnie wyróżniają się największą wytrzymałością, dlatego mogą być montowane nawet w kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że panele z drewna wymagają odpowiedniej impregnacji.

Panele akustyczne dekoracyjne

Zalety paneli dekoracyjnych z drewna

Podstawową zaletą drewnianych paneli  ściennych jest ich atrakcyjny wygląd i niepowtarzalny charakter. Materiał ten ociepla wnętrze i sprawia, że odpoczynek staje się jeszcze bardziej przyjemny. Drewniane panele pasować będą do praktycznie każdej aranżacji - zarówno tej bardziej tradycyjnej, jak i nowoczesnej, tworząc unikalną dekorację. Do tych nieco nowocześniejszych pomieszczeń zaleca się wybrać perfekcyjnie wykończone, gładkie panele, które wprowadzą do wnętrza prostotę i minimalizm.

Sposób ułożenia

Sposób ułożenia paneli dekoracyjnych z drewna wpływa na ostateczny wygląd wnętrza. Do wyboru jest szeroki wachlarz wzorów: geometryczne czy takie, które podkreślają naturalny rysunek drewna, a każdy z nich dodaje pomieszczeniom unikatowego stylu. Drewno daje więc dużo możliwości aranżacyjnych, wystarczy jedynie nieco kreatywności.

Równo ułożona, gładka, bez widocznych słojów boazeria, odeszła w zapomnienie. Na jej miejscu natomiast pojawiły się chropowata struktura, naturalne przebarwienia czy wyglądające jakby ręcznie strugane elementy. Oryginalność to kwestia dominująca, gdy mowa o montażu paneli. Można je położyć cegiełkowo, co daje niepowtarzalny efekt i  doda wnętrzu unikalnego charakteru. Modne stały się również drewniane panele 3D, które z pewnością zachwycają swoją nietuzinkowością.

Panele dekoracyjne z drewna to z całą pewnością hit ostatnich lat. Nie dość, że pięknie aranżują nasze wnętrze, dodają mu indywidualnego charakteru, to również mogą je wygłuszyć, chroniąc od dochodzącego z ulicy zgiełku. Warto więc przemyśleć ich zastosowanie we własnych czterech kątach.

Socialmedia

Warte uwagi

Remont komina

Przewód kominowy rozpoczyna proces niszczenia od chwili, gdy będzie zamontowany. Dlatego trzeba wiedzieć, kiedy przychodzi czas na jego wymianę i jak taka wymiana powinna być prowadzona...