Panele dekoracyjne z drewna - hit czy kit?

Udostępnij:

Drewno na ścianach wcale nie odeszło w zapomnienie. Ba, coraz chętniej się do niego wraca! Jest oryginalne i nadaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Jakie wybrać zatem panele dekoracyjne z drewna, by uzyskać niepowtarzalną aranżację w naszym zaciszu domowym?

Drewno to ponadczasowy materiał. Wykorzystać je można praktycznie do wszystkiego - począwszy od stylowej dekoracji podłóg, na oryginalnych ściennych  zdobieniach kończąc. Panele dekoracyjne z drewna nie kojarzą się już z aranżacją stosowaną w ubiegłym wieku. Projektanci tworzą coraz to nowocześniejsze, minimalistyczne, ale i nader eleganckie projekty, które mogą gruntownie i efektownie  przemienić nasze wnętrza. Na jakie panele warto się zdecydować?

Rodzaje drewna na ścianie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli dekoracyjnych z drewna. Różnią się one przede wszystkim wyglądem, ale i zastosowaniem czy właściwościami. No właśnie, jakie zatem są odpowiednie do poszczególnych wnętrz?

Na panele wykonane z sosny, czyli drewna miękkiego, nie powinniśmy decydować się przede wszystkim w kuchni, łazience czy przedpokoju. Ten rodzaj materiału jest bardzo podatny na uszkodzenia i zadrapania, dlatego najlepiej zastosować go w zaciszu sypialni. Jeśli chcemy takimi panelami upiększyć nasz salon, warto zdecydować się również na bardziej wytrzymałe drewno, takie jak: dąb, jesion czy egzotyczny teak, eukaliptus lub merbau. Te ostatnie wyróżniają się największą wytrzymałością, dlatego mogą być montowane nawet w kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że panele z drewna wymagają odpowiedniej impregnacji.

Panele akustyczne dekoracyjne

Zalety paneli dekoracyjnych z drewna

Podstawową zaletą drewnianych paneli  ściennych jest ich atrakcyjny wygląd i niepowtarzalny charakter. Materiał ten ociepla wnętrze i sprawia, że odpoczynek staje się jeszcze bardziej przyjemny. Drewniane panele pasować będą do praktycznie każdej aranżacji - zarówno tej bardziej tradycyjnej, jak i nowoczesnej, tworząc unikalną dekorację. Do tych nieco nowocześniejszych pomieszczeń zaleca się wybrać perfekcyjnie wykończone, gładkie panele, które wprowadzą do wnętrza prostotę i minimalizm.

Sposób ułożenia

Sposób ułożenia paneli dekoracyjnych z drewna wpływa na ostateczny wygląd wnętrza. Do wyboru jest szeroki wachlarz wzorów: geometryczne czy takie, które podkreślają naturalny rysunek drewna, a każdy z nich dodaje pomieszczeniom unikatowego stylu. Drewno daje więc dużo możliwości aranżacyjnych, wystarczy jedynie nieco kreatywności.

Równo ułożona, gładka, bez widocznych słojów boazeria, odeszła w zapomnienie. Na jej miejscu natomiast pojawiły się chropowata struktura, naturalne przebarwienia czy wyglądające jakby ręcznie strugane elementy. Oryginalność to kwestia dominująca, gdy mowa o montażu paneli. Można je położyć cegiełkowo, co daje niepowtarzalny efekt i  doda wnętrzu unikalnego charakteru. Modne stały się również drewniane panele 3D, które z pewnością zachwycają swoją nietuzinkowością.

Panele dekoracyjne z drewna to z całą pewnością hit ostatnich lat. Nie dość, że pięknie aranżują nasze wnętrze, dodają mu indywidualnego charakteru, to również mogą je wygłuszyć, chroniąc od dochodzącego z ulicy zgiełku. Warto więc przemyśleć ich zastosowanie we własnych czterech kątach.

Socialmedia

Warte uwagi

Hydroizolacja w pomieszczeniach wilgotnych

To, jaki rodzaj się wybierze oraz jakie będzie zastosowanie materiałów hydroizolacyjnych, zależy w dużej mierze od rodzaju konkretnego pomieszczenia. Istotną kwestią jest też to, czy w...