Hydroizolacja pionowa i pozioma - sposób przygotowania

Udostępnij:

Hydroizolacja pozioma może wydawać się dość skomplikowanym rozwiązaniem, jeśli jednak będziemy przestrzegać zasad związanych z jej wykonaniem, efekt z pewnością nas usatysfakcjonuje. W pierwszej kolejności należy zadbać o folię lub papę, która powinna znaleźć się na wykonanych z betonu ławach fundamentowych.

JAK WYKONUJE SIĘ HYDROIZOLACJĘ POZIOMĄ?

Druga z izolacji poziomych wykonywana jest zazwyczaj już po zbudowaniu ścian fundamentowych postawionych na łamach, które zostały wcześniej zaizolowane. Jej szerokość powinna być zgodna z szerokością ławy lub ściany, co wymaga rozwinięcia z rolki papy lub folii w zależności od tego, z czego korzystamy. Papa musi być przyklejana lepikiem, choć nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby zgrzać ją z podłożem. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku folii, ta bowiem powinna być układana luzem.

JAK WYKONUJE SIĘ HYDROIZOLACJĘ PIONOWĄ?

Nieco inne procedury muszą być przestrzegane wtedy, gdy konieczne jest wykonanie hydroizolacji pionowej. Jeszcze nie tak dawno konieczne było jej układanie na zewnętrznych ścianach fundamentowych od strony tak zwanego gruntu rodzimego. Obecnie jednak zaleca się izolowanie każdej powierzchni pionowej każdej ściany fundamentowej danego budynku przy zachowaniu szczególnej troski o to, aby materiał szczelnie przylegał do podłoża. Jeśli mamy do czynienia z masami, papami lub z folią, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby powierzchnia takich ścian była nie tylko równa, ale również możliwie gładka.

Czym jest hydroizolacja

Jeśli nie mamy tyle szczęścia, jeszcze przed zastosowaniem hydroizolacji konieczne jest otynkowanie jej przy użyciu tynku cementowego. Warto też zatroszczyć się o to, aby folia do papy charakteryzowała się odpowiednią szerokością. W tym przypadku zakłada się, że powinna być ona o około 30 centymetrów większa niż wysokość ściany fundamentowej budynku. Nie może być jednak inaczej skoro mamy do czynienia z materiałami, które układa się poprzez rozwijanie ich wzdłuż ściany tak, aby miejsc pozwalających na łączenie było jak najmniej.

Folia płaska nie musi być w szczególny sposób mocowana do podłoża i wystarczy, że dociśniemy ją do ściany z wykorzystaniem gruntu. Nie oznacza to jednak, że jest to najlepsze rozwiązanie. Profesjonaliści uważają, że znacznie lepszym pomysłem jest wykorzystaniem folii termozgrzewalnej albo samoprzylepnej, a więc takiej, która zapewni hydroizolacji przynajmniej odrobinę większą trwałość. Dolna krawędź izolacji powinna też wystawać poza krawędź ławy fundamentowej i nie ma tu znaczenia to, czy jest ona wykonana z papy, czy też do jej produkcji wykorzystano folię. Samo podłoże musi być też wcześniej zagruntowane.