Pomieszczania w domu wydzielane są ścianami. Muszą one charakteryzować się trwałością, utrzymywać ciężar różnorakich przedmiotów, gwarantować izolację akustyczną. Cele te będzie można osiągnąć, jeśli do budowy ścianek używać się będzie dobrze dopasowanych materiałów. Podstawowe zadanie ścian działowych to dzielenie przestrzeni w domu.
Konstrukcja nie musi być masywna, ponieważ nie będą one poddawane tak dużym obciążeniom jak ściany konstrukcyjne, ale powinny przede wszystkim chronić przed hałasem. Należy uwzględnić ewentualne mniejsze obciążenia na powierzchnię takie jak wiszące szafki.
Wybranie materiałów
Wybierając materiały do budowy ściany działowej powinniśmy mieć na uwadze jej późniejsze przeznaczenie. Wybór w tym przypadku będzie większy niż przy budowie ścian nośnych. Tutaj każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najczęściej będzie się wybierać taki sam materiał jaki stosowany był przy wznoszeniu ścian przede wszystkim dlatego, że takie prace następują jedne po drugich, razem będzie można również zamówić materiały z jednego źródła. W trakcie przygotowywania takich ścian bierze się pod uwagę między innymi kwestię izolacji akustycznej, która zawsze ma istotne znaczenie. Dobrą izolację zapewniają ściany z silikatów, będą one jednak dość ciężkie.
Połączenia
Ściany działowej nie łączy się ze stropem nad tą ścianą. Po tym jak pojawi się obciążenie a więc ściany na stropie piętra nastąpi ugięcie, które nie może powodować nacisku na ścianę. Podobnie połączenie ze stropem, na którym ściana stoi nie może być monolityczne. Gdy tak się stanie ugięcie w stropie spowoduje zarysowanie ściany działowej. Dlatego pierwszą warstwę ściany układa się na materiale, który oddziela ją od stropu. Szczelinę wypełnia się pianką poliuretanową.
Ściany murowane mogą stać na stropach gęstożebrowych prostopadle do nośnych belek, wzdłuż belek montowanych podwójnie albo na żebrach specjalnie zbrojonych. Na stropach płytowych ściany będzie można stawiać praktycznie dowolnie, w zależności jedynie od tego jak wygląda zbrojenie stropu. Ściany szkieletowe na stropach można umieszczać najczęściej w dowolnym miejscu.
Ściany szkieletowe
Budowa lekkich ścian będzie najczęściej szybka i raczej dość prosta. Najpierw przygotowuje się linię przebiegu na podłodze, ścianie i sufitach, z którymi działowa będzie się stykać. Potem montuje się ruszt nośny. Dolna i górna cześć będzie stanowiona przez profile metalowe. Dolny przykręca się do podłogi a górny do sufitu. Pod profilami powinno się umieścić dodatkowe również podkładkę wytłumiającą. Okładzina rusztu będzie realizowana z płyt gipsowo – kartonowych czy gipsowo – włóknowych, które będą mieć grubość 12,5 mm. Można będzie stosować płyty OSB albo też MFP. W pomieszczeniach o większej wilgotności niż zwykle płyty będzie lepiej zastąpić takimi rozwiązaniami, które będą miały lepszą odporność na wilgoć. Płyty montuje się pionowo, przykręcając je do profili pionowych. Odległość między okładziną a podłożem bądź sufitem nie powinna być mniejsza niż 1 cm.