Aby w pomieszczeniach panował odpowiedni komfort termiczny, trzeba pokusić się o wykonanie dobrej izolacji i ocielenie wszystkich przegród. Złe wykonanie sprawi, że roczne rachunki za ogrzewanie będą nadmiernie wysokie. Ciepło można tracić przez źle zbudowane przegrody, ucieka wtedy 70% energii.
Zadbanie o te sprawy skutkować będzie także komfortem cieplnym w pomieszczeniach. Dobrze jest posiłkować się takimi materiałami, które cechują się dobrą akumulacją ciepła. Trzeba dobrać właściwą grubość izolacji.
Podłogi i fundamenty
Dużo ciepła traci się na poziomie podłóg i fundamentów. Te miejsca powinny mieć następujące współczynniki przenikania: w budynkach tradycyjnych 0,45 W/(m2xK) oraz dla budynków energooszczędnych 0,15-0,20 W/(m2xK).
Ściany na zewnątrz
Ściany zewnętrzne powodują utratę 35% ciepła. Taki budynek szybko się wychładza. W tym przypadku trzeba dobrze dobrać grubość izolacji, ale i odpowiednie materiały. Pozytywne rezultaty przyniesie zastosowanie metody suchej, czyli umieszczenie materiału izolacyjnego między drewnianym i metalowym rusztem w ścianie. Świetnie sprawdzi się w przypadku domów szkieletowych, przede wszystkim dlatego że łatwo się ją wykonuje.
Grubość warstwy izolacyjnej jest bardzo istotną kwestią. Trzeba ją dostosować do technologii budowy przegród oraz do wybranej metody, za pomocą której się ociepla. Przyjęto, że najmniejsza grubość termoizolacji to 20 cm, a dla budynków energooszczędnych 30 cm. Wówczas współczynnik przenikania wynosi 0,20-0,25 W/(m2xK).
Dach i poddasze
Nieogrzewane poddasze i dach sprawiają, że można zauważyć duże straty ciepła. Jeśli do izolacji poddasza użyje się materiał izolacyjny o grubości 18 cm, wówczas współczynnik ciepła będzie utrzymany na odpowiednim poziomie. Najpopularniejszym materiał służącym do wykonywania izolacji jest wełna mineralna. Dzięki niej łatwo się układa, a poza tym łatwo można ją dociąć do odpowiedniego wymiaru. Razem z wełną trzeba też zainstalować folię aluminiową albo welon szklany, które dodatkowo zatrzymają ciepło.
Najtrudniejsze miejsca
Trzeba pamiętać o tym, aby zaizolować także trudne miejsca, które często powodują duże straty ciepła. Chodzi tutaj o narożniki domu, ościeże, nadproża i te miejsca, gdzie łączą się płyty balkonowe. Należy zlikwidować możliwość pojawienia się mostków termicznych.
Tak samo szczegółowo trzeba zaizolować ściany wewnętrzne. Dla tych ścian współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,0 W/(m2xK). To wielkość niewystarczająca, dlatego koniecznie należy tam ułożyć warstwę izolacyjną na 10-15 cm.