Jak układać DACHÓWKI, by nie pospadały z dachów podczas wichury?

Udostępnij:

Coraz częściej w naszym kraju słyszmy o niezwykle silnych wichurach, pojawiają się trąby powietrzne i bardzo silne burze. Mogą one poważnie uszkadzać konstrukcję budynku, szczególnie dachów. Jak więc zabezpieczyć dach przed zniszczeniem przez niebezpieczne zjawiska atmosferyczne?

Uszkodzenia dachu – jak do tego dochodzi?

Silny wiatr, przesuwając się po połaci dachu będzie powodował spadek ciśnienia tuż nad powierzchnią dachu. Wzrastająca prędkość wiatru będzie zwiększać ten spadek i pojawia się tam siła ssąca, która zaczyna wyciągać elementy pokrycia do strumienia, który omywa powierzchnię dachu. W pewnym momencie ta siła staje się tak duża, że opory stawiane przez dachówki są za małe i nie będą w stanie poradzić sobie z działającymi obciążeniami. Zostają poderwane przez wiatr i zaczyna dochodzić do uszkodzenia poszycia. Nawet najmniejszy ubytek będzie osłabiał całą konstrukcję i będzie to początek reakcji łańcuchowej, która w skrajnym przypadku może doprowadzić do zniszczenia dachu.

Jak zapobiec zerwaniu dachu?

O ryzyku zerwania dachu przez wiatr będzie trzeba myśleć już na etapie budowy. Odpowiednia konstrukcja oraz dobór pokrycia zmniejszać będzie prawdopodobieństwo późniejszych uszkodzeń. Polecanym rozwiązaniem do krycia dachów narażonych na silne wiatry będzie dachówka ceramiczna. To ciężkie pokrycie, które ma małe formaty i będzie elastycznie kładzione na dachu. Siły ssące, które działają na dach muszą na początek pokonać siły ciężkości dachówki poza tym wartość siły będzie rozkładać się na małe pojedyncze elementy i nawet jeśli któryś z nich będzie poderwany nie będzie miało to znaczenia dla pozostałych. Uniesiona dachówka nie musi być wyrwana z pokrycia.

Wytrzymałość pokryć dachowych

Jak mocować dachówki?

Ze względu na specyficzny sposób mocowania dachówki ceramiczne nie będą przytwierdzone do dachu na sztywno, ale mogą się lekko poruszać i dlatego ich uniesienie nie musi wiązać się z uszkodzeniem. W przypadku pokrycia wielkoformatowego tak jak dachów blachą wyrwanie jednego elementu praktycznie niszczy dużą połać dachu.

Innym sposobem zabezpieczenia dachu dachówkami będzie mocowanie ich za pomocą specjalnych klamer. Nie będzie to likwidować ryzyka uszkodzenia, ale będzie ją obniżać. Zastosowanie klamer będzie podwyższać graniczną siłę wiatru, która będzie powodować uszkodzenia. W Polsce nie ma żadnych przepisów, które mogłyby zmusić do wykonania klamrowania dachówek, obowiązują jedynie zalecenia montażowe producentów pokryć.

Często dachówki będą mocowane tylko na szczycie dachu w koszach i innych newralgicznych miejscach, gdzie będą narażone na obciążenie wiatrem. Jest to spowodowane brakiem wiedzy oraz wyobraźni zarówno, gdy chodzi o wykonawców jak i inwestorów. Na szczęście świadomość społeczeństwa jest coraz większa i dzięki temu inwestorzy sugerują zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, by skutecznie unikać kosztów, które będą związane z naprawą uszkodzeń, których dało się uniknąć.

Socialmedia

Warte uwagi

Solidne płytki na taras. Płytki zewnętrzne...

Taras to miejsce typowo wypoczynkowe. Bardzo chętnie spędzamy na nim czas, szczególnie w ciepłe i słoneczne dni. Meble tarasowe, fotele podwieszane czy też wygodne siedziska z palet, sprzyjają...