Pomieszczenia w domu dzieli się najczęściej ścianami. Powinny się one charakteryzować trwałością, utrzymywać ciężar różnych przedmiotów, muszą gwarantować izolację akustyczną. Cele te będzie można także osiągnąć, gdy do budowy ścianek używać się będzie dobrze dopasowanych materiałów. Podstawowe zadanie ścian działowych to jedynie dzielenie przestrzeni w domu.
Konstrukcja nie musi być masywna, ponieważ nie będą one poddawane dużym obciążeniom jak ściany konstrukcyjne, ale powinny przede wszystkim chronić przed hałasem. Należy brać pod uwagę ewentualnie obciążenia związane z wiszącymi szafkami czy półkami.
Wybranie materiałów
Jeśli wybieramy materiały do budowy ściany działowej powinniśmy mieć na uwadze późniejsze jej przeznaczenie. Wybór w tym przypadku jest większy niż przy budowie ściany nośnej. Tutaj każde rozwiązanie będzie miało swoje wady i zalety. Najczęściej będzie się wybierać taki sam materiał jaki będzie stosowany przy wznoszeniu ścian przede wszystkim dlatego, że takie prace następują jedne po drugich, razem będzie można zamówić materiały z jednego źródła oszczędzając na kosztach przejazdu. W trakcie przygotowywania ścian trzeba brać pod uwagę takie kwestie jak izolacja akustyczna, która ma istotne znaczenie. Dobrą izolację akustyczną można uzyskać ścianami wykonywanymi z silikatów, jednak one będą dość ciężkie.
Połączenia ścian
Ściany działowej nie będzie się łączyć ze stropem nad tą ścianą. Po tym jak pojawi się obciążenie a więc ściany na stropie piętra nastąpi ugięcie, które nie może w takiej sytuacji powodować nacisku na ścianę. Podobnie wygląda, gdy chodzi o połączenie ze stropem, na którym ściana stoi, nie może być ono monolityczne. Gdy tak będzie się dziać ugięcia w stropie powodować będą zarysowanie ściany działowej. Pierwszą warstwę ściany będzie się układać na materiale, który oddziela ją od stropu.
Szczelinę będzie się uzupełniać pianką poliuretanową. Ściany murowane mogą także stać na stropach gęstożebrowych prostopadle do belek nośnych natomiast wzdłuż belek montowanych podwójnie albo na żebrach specjalnie zbrojonych. Na stropach płytowych ściany będzie można ustawiać dowolnie w zależności od tego jak będzie przygotowane zbrojenie stropu. Ściany szkieletowe na stropach umieścić można w dowolnym miejscu.
Ściany szkieletowe
Budowanie lekkich ścian będzie zazwyczaj szybkie i raczej dość proste. Na początek przygotowuje się linię przebiegu na podłodze, ścianie czy sufitach, z którymi działowa ściana będzie się stykać. Potem będzie się montować ruszt nośny. Dolna oraz górna część będzie stanowiona profilami metalowymi. Dolny przykręca się do podłogi zaś górny do sufitu. Pod profilami powinno się umieszczać dodatkowe również podkładkę wytłumiającą. Okładzina rusztu będzie realizowana z użyciem płyt gipsowo kartonowych albo też gipsowo włóknowych, które mają grubość 12,5 mm. Można będzie zastosować płyty OSB albo też MFP. W pomieszczeniach z większą wilgotnością niż zwykle płyty takie będzie lepiej zastąpić rozwiązaniami, które mają przygotowaną lepszą odporność na działanie wilgoci. Płyty będzie się także montować pionowo przez przykręcenie do profili pionowych. Odległość pomiędzy okładziną a podłożem bądź sufitem nie powinna być mniejsza niż 1 cm.