Trwałe a także estetyczne nawierzchnie chodników oraz podjazdów będzie się przygotowywać wyłącznie z betonowej kostki o różnych barwach oraz kształtach. Szeroki asortyment tych wyrobów pozwala przygotować je tak, że będzie można je dopasować do miejsca, gdzie zostaną zastosowane. Nie bez znaczenia będzie również możliwość wykonania ewentualnych napraw czy odbudowy, gdy taka konieczność będzie się pojawiać.
Nawierzchnie, które będą obciążone jedynie chodem ludzi nie muszą mieć szczególnej grubości, wtedy wydaje się, że wystarczająca będzie kostka licząca sobie 4cm grubości. Jeśli zaś chodzi o miejsca, gdzie obciążenie będzie znaczące i związane będzie z samochodami osobowymi czy ciężarowymi postawić można nawet na 8-10 cm kostki.
Jak rozplanować układanie kostki brukowej?
Kostka może być ułożona na powierzchni, która będzie dowolnie rozległa i nie trzeba będzie wykonywać dylatacji. Taka nawierzchnia dość dobrze przepuszcza wodę opadową i dlatego jej odprowadzanie nie będzie stanowić większego problemu. Warto zastosować również delikatny spadek terenu, dzięki temu ten odpływ wody okaże się jeszcze lepszy
Przy układaniu kostki wykonuje się prace, które będą się składać przynajmniej z kilku etapów. Zacząć trzeba od korytowania a więc przygotowania zagłębień w terenie, gdzie będzie układana kostka. Następnie montuje się ewentualne odwodnienie i przygotowuje rozwiązania związane z montażem krawężników. Wykonujemy podbudowę, na której znaleźć się musi jeszcze podsypka i dopiero wtedy teren będzie przygotowany do układania kostki. Zasada jest tak, żę podsypka musi być również odpowiednio wyrównana nim rozpocznie się układanie kostki.
Prace przy układaniu kostki brukowej
Korytowanie będzie można wykonywać albo to z użyciem łopaty, jeśli chodzi o niewielkie tereny, albo też przy użyciu koparki, jeśli teren będzie większy. W zależności od planowanego obciążenia kostki korytowanie może mieć różną głębokość, przy dobrej nawierzchni i małym obciążeniu wystarczy kilkanaście cm. Jeśli obciążenia ma być znaczące trzeba przygotować już nawet pół metra głębokości koryta.
Odwodnienie montuje się wyłącznie w momencie, gdy kostka będzie się znajdować na dużej powierzchni. Wtedy można zastosować rozwiązania, które będą odprowadzać wodę do zewnętrznej kanalizacji deszczowej albo też do studni chłonnej drenażu. W przypadku garażu, który będzie lokalizowany poniżej poziomu gruntu czasami konieczny będzie zbiornik z montowaną pompą.
Na tym etapie prac konieczne będzie doprowadzenie rur do miejsc, zainstalowania odwodnienia liniowego. Po tych pracach będzie można zacząć wykonywać również prace związane z układaniem krawężników. Warto będzie także zwracać uwagę na szerokość obramowania, co ma znaczenie, gdy chodzi o ułożenie ewentualnych obwarowań. Krawężnik będzie takim elementem, który będzie gwarantował nam wyznaczenie terenu powierzchni, gdzie będą ułożone kostki. To ważna kwestia, na którą będzie trzeba zwrócić uwagę również z tego względu, że łatwiej oszacować będzie ilość kostki jaka będzie zużywana i tym samym cały proces jej układania również może być lepiej zaplanowany.
W tym momencie będzie także trzeba zadbać o odpowiednie nachylenie terenu, ponieważ w ten sposób zagwarantować sobie będzie można takie warunki, w których woda będzie swobodnie z kostki brukowej spływać. To rzeczywiście najlepsza możliwa propozycja, ponieważ kilka stopni spadku wystarczy do uzyskania zadowalającego efektu po ułożeniu kostki. Przygotowanie i ułożenie kostki brukowej nie będzie szczególnie trudne, jednak wymaga zawsze pewnego zaangażowania i odpowiedniej staranności.