Może się zdarzyć, że wybieranie odpowiedniego kleju do jakiegoś podłoża będzie kłopotliwe. Nigdy nie wiadomo, czy dany klej będzie odpowiedni. Skąd kupujący ma wiedzieć, jakie jest znaczenie kodu z opakowania? Jaki klej nadaje się płytek? Poniżej kilka wskazówek.

Klej do płytek dobiera się do podłoża. Ważna jest też wielkość płytek. Jeśli mają to być duże płytki na podłodze, to klej powinien mieć zdolność do odkształceń. Jest on bardziej płynny, przez co przestrzeń pod płytką jest lepiej wypełniona.

Klej a temperatura

Temperatura przy układaniu kafli jest bardzo istotna. Jeśli jest gorąco, to sprawdzi się klej o dłuższym czasie schnięcia, a w chłodne dni odwrotnie.

W pionie albo w poziomie

Ważne jest też zwrócenie uwagi na to, czy płytki będą kładzione na ścianie, czy na podłodze. Od tego zależą obciążenia mechaniczne. Te z podłogi są narażone na większe obciążenia. W takich przypadkach sprawdzą się kleje wysokoodkształcalne.

Wewnątrz lub na zewnątrz

Mrozoodporna zaprawa sprawdzi się na zewnątrz, jeśli płytki są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Wewnątrz budynku wystarczy klej wodoodporny.

Rodzaje płytek

Określenie tego, jak bardzo płytka jest narażona na nasiąkliwość, także jest ważne. Jeśli wybierze się złą, to mogą się pojawić brzydkie przebarwienia. Koniecznie trzeba trzymać się proporcji. Za dużo wody obniża jakość kleju.

Oznaczenie kleju

Na kleju znajdują się różne literki i cyferki. Jakie jest ich znaczenie?

Typ: C – cementowy, D – dyspersyjny, R – na bazie żywic,

Przyczepność kleju:

1 – zwykły klej, wiąże się w normalnym tempie,

2 – klej z mocniejszym działaniem.

Klejenie paneli

Ostatni znak to także litera:

E – czas, w którym po nałożeniu kleju można nakładać płytkę,

F – oznaczenie dla kleju szybkowiążącego,

T – wolniejsze wiązanie.

Jest jeszcze inny podział zapraw klejowych:

- cienkowarstwowe na 2-5 mm,

- średniowarstwowe na 4-20 mm,

- grubowarstwowe na powyżej 2 mm.

Jeśli podłoże jest równe i dobrze wyczyszczone, to bez przeszkód można stosować zaprawy cienkowarstwowe. Jest to nawet zalecane. Te kleje, które są średniowarstwowe albo grubowarstwowe lepiej jest używać na podłożu, które cechuje się nierówną fakturą. Dobrze jest przyjrzeć się tym informacjom, które odnoszą się bezpośrednio do zużycia kleju. Raczej powinno się to znaleźć na każdym opakowaniu.

Przemyślenie wyboru kleju

Aby dobrać odpowiedni klej do podłoża, trzeba się trochę natrudzić. To dlatego, że jest dużo czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o tę kwestię. Nie tylko właściwy dobór jest istotny – ważne jest też dobre zastosowanie według wskazań producenta.

Socialmedia

Warte uwagi

Różnice między farbami akrylowymi a ftalowymi

Farby ftalowe to inaczej akrylowe. Różnica między nimi a akrylowymi odnosi się do rodzaju spoiwa, które do nich zastosowano. Farby akrylowe szybciej wysychają, nie robią się żółte i...