Wśród materiałów służących budowaniu nawierzchni w ogrodzie, kostka brukowa wciąż wiedzie prym. Jest bardzo trwała, występuje w wielu kolorach i kształtach, pozwala stworzyć ładne, ciekawe aranżacje. Do tego nie trzeba wydawać fortuny, by ją kupić. Jak wybrać odpowiednią kostkę i ile ona kosztuje?
Przeznaczenie powierzchni, a typ kostki
Choć niemal wszystkie kostki brukowe są tworzone z betonu, różnią się wyglądem oraz technicznymi parametrami. Warto zwrócić na to uwagę, decydując się na wybór kostki brukowej do ogrodu. Pierwszym pytaniem pomocniczym będzie pytanie o przeznaczenie nawierzchni, która ma być pokryta kostką. Zupełnie inaczej „pracuje” ogrodowa ścieżka, przeznaczona do spacerowania po niej, niż podjazd, po którym poruszają się pojazdy. Dlatego też nie istnieje kostka uniwersalna, znosząca równie dobrze wszystkie typy użytkowania. Jej trwałość zależy między innymi od grubości – ekipa specjalistów z pewnością pomoże w dobraniu odpowiedniego materiału i właściwym jego ułożeniu. Kostka źle dobrana może popękać lub zapaść się w trakcie użytkowania, będzie ją więc trzeba bardzo szybko wymienić. Estetyka kostki nie powinna więc być pierwszym i jedynym wyznacznikiem decyzji o jej zakupie i wykorzystaniu.
Grubość kostki – co od niej zależy?
Kostki brukowe raczej nie bywają cieńsze, niż 4 cm. Na ogół taką grubość stosuje się na tarasie, ścieżkach, wszędzie, gdzie chodzi się pieszo i raczej nie bardzo intensywnie. Taka grubość kostki nie wytrzyma niestety na podjeździe do garaży lub gdy będą się po niej poruszały ogrodowe, rolnicze maszyny. W tym celu o wiele lepszą grubością będzie 6 cm – taką kostkę należy wybierać na przydomowym parkingu albo w celu wybrukowania podjazdu do garażu.
Jeśli z kolei nawierzchnia będzie bardzo intensywnie użytkowana (na przykład parking przy mieszczącym się w domu gabinecie lekarza), lepiej będzie zdecydować się na 8 cm. Im grubsza jest kostka, tym wyższy jej koszt, dlatego też nie opłaca się kłaść bardzo grubej kostki tam, gdzie nie jest niezbędne. Jednak jeszcze mniej opłaca się oszczędzanie na niej i kupowanie zbyt cienkiej – bardzo szybko będzie wymagała wymiany, ponieważ wypaczy się, popęka, zacznie stwarzać niebezpieczeństwo i dyskomfort oraz nieestetycznie wyglądać.
Cena i jakość idą w parze
W sklepach można dziś spotkać ogromny wybór kostek brukowych – różnią się znacznie kolorami, odcieniami, fakturami, a nawet kształtami. Oczywiście, wygląd jest ważną kwestią – kostka musi być estetyczna, by miło się ją użytkowało i żeby nie zepsuła estetyki ogrodu. Nie warto jednak poświęcać jakości dla estetyki. Każda kostka musi spełniać normy unijne PN-EN 1338. Taki certyfikat potwierdza, że została ona wyprodukowana zgodnie z określoną procedurą i naprawdę dużo wytrzyma. Aby uzyskać takie oznakowanie, kostka jest testowana na etapie produkcji oraz już po wyprodukowaniu, jest więc ono wiarygodne. Warto jednak wiedzieć, że kostki produkowane ściśle według ustalonych norm, z zastosowaniem dobrych materiałów, są dość drogie. Z pewnością można kupić tańsze, nieposiadające takich certyfikatów. Trzeba się jednak zastanowić, czy na pewno będzie to opłacalne – droższa kostka, która wytrzyma 20 lat, jest w ostatecznym rozrachunku mniej kosztowna niż tańsza, którą w tym czasie trzeba było wymienić trzy razy.