Fundament domu a także zewnętrzne ściany fundamentowe muszą być solidne. W końcu to one będą razem z ławami przenosić ciężar całego domu, chroniąc przed skutkami nierównomiernego osiadania gruntu. Warto więc sprawdzić z czego przygotowanie fundamentów będzie najlepszym rozwiązaniem.
Beton komórkowy
Monolityczne fundamenty betonowe będzie się wykonywać z betonu klasy B15 albo B20. Niekiedy również żelbetowe dodatki będą zbrojone z użyciem prętów stalowych. W domach jednorodzinnych obciążenia nie będą zbyt duże, ściany fundamentowe rzadko wymagają zbrojenia. Jedynie w górnej części będzie się układać zbrojenie, które wieńczą pręty o średnicy 8-10 mm. Minusem będzie tutaj konieczność przygotowywania deskowania. Ta praca zajmuje sporo czasu i będzie wymagać stosowania sporej ilości drewna, które jednak jest dość kosztowne.
Ściany fundamentowe muszą być wytrzymałe
Zaletą takich ścian zewnętrznych będzie ich duża wytrzymałość na ściskanie a także szerokość, która będzie dopasowana do potrzeb, co pozwala zaoszczędzić na materiale. Ściany z bloczków albo pustaków będą mieć wymiary standardowe. Ściany monolityczne mają mniejsza nasiąkliwość niż murowane. Dzięki temu po ich zalaniu nie będą wchłaniać dużej ilości wody, co ochroni przed ich rozsadzeniem gdy woda zacznie zamarzać. Znikomą nasiąkliwość będą mieć ściany z betonu wodoszczelnego. Tego typu konstrukcje ścian fundamentowych będą polecane do budynków wznoszonych w trudnym terenie między innymi na skarpach. Podstawowa wada takich monolitycznych ścian to fakt, że trudno realizuje się je przy skrajnych temperaturach.
Zewnętrzne ściany fundamentowe bez deskowania?
Jeśli wykonywane są monolityczne zewnętrzne ściany fundamentowe będzie można je realizować bez budowy deskowania, oczywiście pod warunkiem, że grunt będzie spoisty a szerokość nie będzie większa niż 40 cm. Masa będzie wtedy umieszczona od razu w przygotowanym wykopie o odpowiedniej szerokości. Wykop wykłada się grubą folią izolacyjną oraz folią kubełkową. To rozwiązanie, które jest mniej kosztowne oraz pracochłonne niż ściany, które będą wylewane przy deskowaniu.
Szalunki z pustaków
Ciekawym rozwiązaniem będą pustaki szalunkowe. W pustych przestrzeniach pomiędzy ściankami będzie przygotowane zbrojenie i następnie dopiero wlewa się mieszankę betonową. Ścianki pustaków szalunkowych tworzą coś na kształt formy jak deskowanie, jednak deskowanie trzeba potem zdemontować. Pustaki takie produkowane są z betonu albo też kermazytobetonu. Te ostatnie są lżejsze i będą wpływać na poprawienie izolacyjności termicznej ścian. Niektóre firmy przygotowują specjalne pustaki szalunkowe, które muruje się na zaprawę i wypełnia betonem jedynie w narożach.
Tylko gdy ściany są wyższe należy wypełnić nimi również pierwsza warstwę pustaków. W sprzedaży będą pustaki z szerokością miedzy 9 a 29 cm. Ściany z pustaków szczególnie zbrojonych będą wypełniane w całości betonem i mają wtedy bardzo dobrą wytrzymałość na ściskanie czy boczne parcie. Będą charakteryzować się mrozodpornoscią i mają nasiąkliwość podobną do bloczków betonowych. Takie ściany wznosi się szybko, sprawnie. Problem będzie na etapie betonowania, ponieważ mieszanka musi zostać odpowiednio przygotowana.