Musimy pamiętać, że fundamenty domu oraz ściany fundamentowe muszą być solidne. To właśnie one przenoszą ciężar całego domu, chronią przed skutkami nierównomiernego osiadaniu gruntu. Warto więc sprawdzić, z czego najlepiej będzie budować fundamenty i od czego zależeć będzie ich trwałość. Wybrać można beton, bloczki betonowe bądź pustaki.
Projekt określa sposób budowy domu
Beton z gruszki pomiędzy deski?
Monolityczne fundamenty betonowe wykonuje się z użyciem betonu w klasach: C12/15 (B15) lub C16/20 (B20). W pewnych sytuacjach dodatkowo wprowadza się także zbrojenia z prętami stalowymi. W domach jednorodzinnych obciążenia nie są zbyt duże, ściany rzadko więc wymagają zbrojenia. Jedynie w górnej części układa się stalowe pręty. Beton na budowę dostarczony będzie popularną gruszką. Problemem może tutaj być konieczność przygotowania deskowania. Ta praca jest kosztowna i jednocześnie zajmuje sporo czasu. Jeśli chcemy wydać mniej deskowanie można również wypożyczyć.
Ściany fundamentów muszą być wytrzymałe
Zaletą ścian tak przygotowanych będzie to, że mają świetną wytrzymałość na ściskanie. Ściany z bloczków albo pustaków mają wymiary standardowe, jeśli chcemy osiągnąć ich wymaganą grubość niekiedy trzeba dobrać elementy różnej wielkości. Ściany monolityczne będą odznaczać się również tym, że są mniej nasiąkliwe niż murowane. Dzięki temu nie ma obaw, że wejdzie tam woda i zimą zostaną rozsadzone. Niską nasiąkliwość mają także ściany z betonu wodoszczelnego. Taką konstrukcję ścian poleca się do budynków, które wznosi się w trudnym terenie, na spadkach. Problemem przy konstrukcji tych ścian może być niska bądź wysoka temperatura. Najczęściej buduje się latem i wtedy trzeba będzie beton zraszać zimną wodą. Odpowiednią wytrzymałość ściana ma po 28 dniach.
Zewnętrzne ściany fundamentów bez deskowania?
Monolityczne zewnętrzne ściany wykonywać będzie można również bez deskowania, ale pod warunkiem, że grunt będzie spoisty i nie mają one zbyt dużej szerokości. Wtedy masa jest umieszczana w odpowiednio przygotowanym wykopie, który należy obłożyć folią izolacyjną i to ten grunt będzie w jakieś mierze zastępował deskowanie.
Szalunek z pustaków
Ciekawą opcją są specjalne pustaki szalunkowe, które mają w pustych przestrzeniach miejsce na wlewanie mieszanki betonowej. Ścianki pustaków stworzą coś na kształt formy tak jak deskowanie z taką różnicą, że deskowanie należy potem usuwać a takie pustaki będą zostawać co jest dużo wygodniejsze i można taką ścianę fundamentową zrealizować szybciej i w wielu przypadkach taniej. Pustaki są oferowane w różnych szerokościach wypełnić je trzeba betonem o odpowiedniej gęstości. Będą one mrozoodporne i wytrzymałe na ściskanie oraz parcie boczne. Wygodą dla osób inwestujących będzie fakt, że tak ścianę wznosi się stosunkowo szybko i sprawnie, efekt uzyskuje się w krótkim czasie. Mieszanki do wypełnienia nie trzeba aż tak wiele, dlatego będzie można ją również przygotowywać samemu, nie trzeba zamawiać gruchy, która uzupełni nam takie pustaki mieszanką.